Raz w tygodniu podlej go odżywczą miksturą. Liście pieniążka będą dorodne jak nigdy

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Na uprawę pieniążka w domu decydujemy się nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd. Istnieje przekonanie, że roślina posiada moc przyciągania pieniędzy. Liście kształtem przypominające monety rozbudzają marzenia o wielkim bogactwie. Nawet jeśli traktujemy te wierzenia wyłącznie w kategoriach sympatycznej ciekawostki, pilea kapitalnie urozmaici domową przestrzeń. Jak pielęgnować kwiat pieniążek i jak pobudzić go do wzrostu, by nie przeoczyć swojej szansy na stworzenie domowej dżungli i zdobycia bogactwa?

Jak dbać o pieniążka, by rósł bujnie?
Jak dbać o pieniążka, by rósł bujnie?123RF/PICSEL

Pieniążek prosto z urzędu? Krótka charakterystyka rośliny

Roślina doniczkowa przez pewien czas wydawała się nieco zapomniana, ale dziś wraca do łask. Kwiat pieniążek, którego pełna nazwa brzmi pilea peperomiowata (łac. Pilea peperomioides), przez lata był okazem powszechnie spotykanym nie tylko w domach, ale też szkołach, urzędach, biurach, a nawet barach mlecznych. Wszystko przez atrakcyjny wygląd — soczyście zielone, okrągłe listki wyrastają na długich łodyżkach, ale też łatwość uprawy.

Mimo że wymagania pieniążka nie są zbyt wygórowane, konieczne jest poznanie podstaw jego pielęgnacji. Znajomi odwiedzający twoje mieszkanie będą pod wrażeniem zielonego okazu, a kto wie, może faktycznie roślina odwdzięczy się przypływem gotówki?

Nie masz ręki do roślin? Uprawa pieniążka nie sprawi ci problemów
Nie masz ręki do roślin? Uprawa pieniążka nie sprawi ci problemów123RF/PICSEL

Jak pielęgnować kwiat pieniążek? Porady na parapet

W dogodnych warunkach liście pieniążka mogą osiągnąć średnicę nawet 10 centymetrów. Z tego względu czasem bywa nazywany także rośliną naleśnikową, niektórzy w kształcie liści dopatrują się podobieństw do latającego spodka. Najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli spełnisz podstawowe wymagania pieniążka.

  • Stanowisko: Zastanawiasz się, gdzie ustawić doniczkę z pieniążkiem? Roślina lubi dużą ilość rozproszonego światła. Nie powinna stać w miejscu, w którym palące promienie słońca docierałyby do niej bezpośrednio. Pilea nie może być narażona na przeciągi — to jeden z najczęstszych powodów, przez który pieniążek gubi liście.
  • Podłoże: Jaka ziemia dla pieniążka? Powinna być żyzna i przepuszczalna. Możesz wykorzystać uniwersalne podłoże dla kwiatów doniczkowych z dodatkiem piasku. Nie zapomnij o ułożeniu na dnie doniczki warstwy drenażu, by ochronić roślinę przed zastojami wody.
  • Podlewanie: Nie sprzyja mu nadmierna wilgotność. Lepiej znosi chwilowe przerwy w nawadnianiu niż przelewanie, więc docenią go nieco zapominalscy i początkujący ogrodnicy. Doniczka z pileą powinna stać na podstawce — ważne jest wylewanie gromadzącej się w niej wody na bieżąco. W okresie letnim podlewaj pieniążka umiarkowaną ilością wody co dwa-trzy dni. Zimą zabieg ten możesz ograniczyć, nie doprowadzając jedynie do całkowitego wyschnięcia ziemi w pojemniku.

Domowy nawóz do pieniążka działa jak zastrzyk energii

Roślina jest wrażliwa na przenawożenie, więc w jej przypadku stosowanie naturalnych odżywek jest dużo bezpieczniejsze niż bazowanie na syntetycznych preparatach. Jak zrobić domowy nawóz do pieniążka? Skorzystaj z kuchennych resztek.

Przygotowanie nawozu ze skórek banana właściwie nic nie kosztuje, jest dziecinnie proste, a pozwoli dostarczyć roślinie ważne składniki odżywcze - przede wszystkim potas. Jak się za to zabrać? Wystarczy, że skórkę z banana oczyszczoną z miąższu pokroisz na mniejsze kawałki, przełożysz do niedużego słoika i zalejesz wodą. Zostaw na noc, by mikstura nabrała mocy. Już następnego dnia możesz podlać nią swojego pieniążka. Rozcieńczanie nie jest konieczne. Procedurę powtarzaj raz w tygodniu, a pilea będzie wypuszczać zdrowe, duże i dorodne liście.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas