Raz w tygodniu podlej tym rośliny. Dorodne liście będą wylewać się z doniczki

Szybki wzrost, łatwość w pielęgnacji i długowieczność – te cechy sprawiają, że bluszcz doniczkowy często pojawia się w mieszkaniach jako zielony akcent dekoracyjny. Wybierać można wśród najróżniejszych rodzajów, więc każdy jest w stanie znaleźć idealny okaz do swojego domu. Mimo że nie wymaga skomplikowanych zabiegów, warto poznać arsenał domowych odżywek do bluszczu. Uratują marniejącą rośliną i będą skutkować poprawą wyglądu ozdobnych pnączy.

Jak dbać o bluszcz w doniczce, by bujnie się rozrastał?
Jak dbać o bluszcz w doniczce, by bujnie się rozrastał?123RF/PICSEL

  • Bluszcz w doniczce to popularna ozdoba mieszkań, ponieważ jest rośliną która nie potrzebuje wiele do szczęścia.
  • Jeśli jednak chcesz nieco go wspomóc i poprawić jego kondycję, gdy zauważasz, że słabnie, wypróbuj domowy nawóz z zaledwie dwóch składników.

Bluszcz dla każdego

Nie trzeba być wytrawnym znawcą kwiatów, by zdecydować się na domową uprawę bluszczu w doniczce. Nie jest okazem zbyt kapryśnym, a do tego jesteśmy w stanie bez trudu dopasować odmianę, która w naszych mieszkaniowych warunkach będzie rozwijać się jak marzenie.

  • Bluszcze o ciemnozielonych liściach doskonale poradzą sobie z daleka od słonecznego parapetu. Na zielony akcent możemy więc pozwolić sobie nawet w ciemniejszych zakątkach pomieszczenia.
  • Jeśli jednak kusi się uprawa odmian o kolorowych liściach, na których widać odcienie zielone, kremowe i białe, konieczne będzie zapewnienie większej ilości światła.

Pięknie wygląda na parapetach, ale często jest ustawiany także na wysokich półkach lub umieszczany w podwieszanych donicach. Długie pędy sprawiają, że we własnym domu możemy uzyskać namiastkę naturalnej dżungli.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Uprawa bluszczu w doniczce: Podstawowe wymagania

Choć nie jest wymagającą rośliną, zachowanie kilku najważniejszych zasad w uprawie bluszczu pozwoli uniknąć problemów pielęgnacyjnych.

  • Stanowisko dla bluszczu: Na jego temat już nieco powiedzieliśmy. Kluczowa jest tu odmiana. Pamiętaj jednak, że nawet światłolubne okazy nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Światło rozproszone będzie idealne. Roślina najlepiej rozwija się w temperaturze 16-18°C.
  • Ziemia do bluszczu: W tej kwestii nie ma wielkiej filozofii. Bluszcz doniczkowy można uprawiać w uniwersalnym podłożu kwiatowym. Warto dopilnować, by miało odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Ziemia powinna być przepuszczalna, a na dnie doniczki zaleca się ułożyć warstwę keramzytu. Ochroni ona przed zastojami wody i gniciem korzeni. Zastanawiasz się, dlaczego liście bluszczu żółkną i usychają? Powodem może być właśnie przelanie.
  • W jakiej doniczce sadzić bluszcz? Jej rozmiar należy dopasować do wielkości rośliny. Dobrze, by było to naczynie ceramiczne, które ogranicza ryzyko przegrzania, a także zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju pleśni.

Nawożenie bluszczu

Kiedy nawozić bluszcz? Dostarczanie mu substancji odżywczych niezbędne jest w okresie wegetacyjnym. Nie zapomnij o tym zabiegu zwłaszcza między kwietniem a sierpniem. Przeprowadzaj go raz w tygodniu. Możesz zdecydować się na dostępny w sklepach ogrodniczych nawóz do roślin zielonych. Roślina najlepiej reaguje na nawozy w płynie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować go samodzielnie. Przedstawiamy domowy sposób na nawożenie bluszczu w doniczce.

Niewiele trzeba, aby bluszcz w doniczce zachwycał
Niewiele trzeba, aby bluszcz w doniczce zachwycał123RF/PICSEL

Trik, by rośliny rosły jak na drożdżach!

Tym razem powiedzenie to potraktujemy dosłownie. Drożdże to kapitalny pokarm dla roślin. Zawierają dużą ilość witamin z grupy B, dzięki czemu mobilizują rośliny doniczkowe do wzrostu. W przypadku bluszczu dorodne liście będą wylewać się z doniczki. To również skuteczne remedium dla zaniedbanej rośliny, która wiotczeje i marnieje w oczach.

Jak podlewać bluszcz drożdżami? Pięć gramów świeżego produktu rozpuść w 0,5 litra letniej wody i odstaw na godzinę. Po upływie tego czasu podlej roślinę niewielką ilością - nadal obowiązuje zasada, że nadmiar wilgoci jej szkodzi. Szybko zauważysz poprawę kondycji swojego zielonego podopiecznego.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas