Renta wdowia: uważaj na kruczek w przepisach. Jakie zmiany wprowadzi rząd?

Rząd zdecydował, że już w przyszłym roku wejdzie w życie renta wdowia, zastępując funkcjonującą póki co rentę rodzinną. Posłowie zmienili jednak kilka pierwotnych założeń i nanieśli dodatkowe ograniczenia. Na jakie kruczki trzeba uważać?

Renta wdowia zastąpi rentę rodzinną
Renta wdowia zastąpi rentę rodzinną 123RF/PICSEL

Rząd poinformował, że zapowiadana renta wdowia już niedługo stanie się faktem. Koalicja uzgodniła, że będzie dalej procedowała zgodnie z sugestiami rządu. Renta wdowia to świadczenie, które ma zastąpić rentę rodzinną, przysługującą uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Renta wdowia: Co trzeba wiedzieć?

Na ten moment rentę rodzinną pobierać mogą:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
  • dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
  • małżonek (wdowa i wdowiec), rodzice.

Aby wdowa miała prawo do renty rodzinnej, musi:

  • w chwili śmierci męża osiągnąć wiek 50 lat i być niezdolna do pracy,
  • wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub sprawować pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  • osiągnąć wiek 50 lat lub stać się niezdolną do pracy po śmierci męża, jednak pod warunkiem, że będzie to miało miejsce nie później niż w ciągu pięciu lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania co najmniej jednego z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia. 

Obecne zasady pozwalają wdowie lub wdowcowi na zachowanie własnej emerytury lub przejęcie 85 proc. emerytury zmarłego współmałżonka. Nowe przepisy mają być korzystniejsze, a uprawniona do świadczenia osoba będzie musiała zdecydować, które świadczenie chce otrzymywać. Wdowiec lub wdowa będzie mógł zachować swoje świadczenie emerytalne, lub rentowe, a dodatkowo otrzymać nawet 50 procent świadczenia zmarłego małżonka. Będzie mógł też  zdecydować się na utrzymanie 50 procent swojej emerytury i otrzymywanie pełnej emerytury po zmarłym małżonku. 

Posłowie zadecydowali, że:

  • od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku wdowa lub wdowiec będą mogli pobierać jedno świadczenie w całości, a drugie - w wysokości 15 proc.;
  • od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie zostanie podniesione do 25 proc.

Następnie rząd podniesie prawdopodobnie drugie świadczenie do 50 proc.

WAŻNE: Oba świadczenia razem nie będą mogły przekroczyć trzykrotności emerytury minimalnej.

Rząd chciałby, by renta wdowia trafiła do emerytów w przyszłym roku
Rząd chciałby, by renta wdowia trafiła do emerytów w przyszłym roku123RF/PICSEL

Renta wdowia: rząd przygotował kruczki

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ustawa o wdowiej rencie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Pierwotnie planowano, że wnioski będzie można składać tylko przez internet, ale ostatecznie będzie można je złożyć również osobiście, w formie papierowej.

Najnowsze poprawki wprowadziły do ustawy pewne ograniczenia. Prawo do renty wdowiej będzie mieć wdowa lub wdowiec:

  • po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn);
  • pozostający we wspólności majątkowej do dnia śmierci małżonka. 

Co ważne, prawo do renty po zmarłym małżonku będzie można nabyć nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas