Rób regularnie, a roślina ze zdjęcia będzie ozdobą przez całą zimę. Tajniki pielęgnacji hebe

Natalia Grygny

Opracowanie Natalia Grygny

Jeśli będziesz przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji, zielona krzewinka odwdzięczy się pięknym wyglądem przez całą zimę. Roślina ze zdjęcia to hebe, która sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i w domu. My skupimy się na tej uprawianej w doniczce. Jak dbać o hebe?

Hebe wymaga regularnej pielęgnacji. Jak dbać o roślinę?
Hebe wymaga regularnej pielęgnacji. Jak dbać o roślinę?123RF/PICSEL

Powoli żegnamy się z latem i rozglądamy za roślinami, które będą świetną dekoracją naszych mieszkań i domów. Jeśli jeszcze na nic się nie zdecydowaliśmy, może na liście warto umieścić krzewinkę hebe?

Hebe: zielona piękność z Nowej Zelandii

To zimozielona roślina, którą możecie kojarzyć z dekorowania wrzosowisk. Należy do rodziny babkowatych, a naturalnie występuje w Nowej Zelandii, Tasmanii czy Nowej Gwinei. Sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i w domu. My skupimy się na hebe hodowanej w doniczce.

Hebe sprawdza się jako roślina ogrodowa i uprawiana w domu
Hebe sprawdza się jako roślina ogrodowa i uprawiana w domu123RF/PICSEL

Wiecznie zielona roślina odwdzięczy się pięknym wyglądem tylko wtedy, jeśli będziemy o nią odpowiednio dbać. W polskich warunkach krzewinka nie jest zbyt wysoka - jednak w sprzyjających warunkach może osiągnąć do 1 metra wysokości. Ma niezbyt duże owalne, sztywne liście, które mogą przybierać różnorodne odcienie zieleni. W Polsce dostępne są również odmiany o różowo zabarwionych liściach lub z białymi krawędziami.

Hebe: odmiany

Oto odmiany hebe:

  • Hebe imbricata green globe - ma drobne, ciasno ułożone na łodydze liśćmi i osiąga od 20 do 40 centymetrów wysokości. Roślina przybiera kulisty kształt i nie trzeba jej formować. Sprawdzi się w ogrodzie i doniczce,
  • Hebe albicans pink elephant - ozdobna i wymagająca odmiana, która nadaje się do doniczki. Liście na czubkach są zaostrzone - początkowo mają kolor burgundowy, a dopiero później przybierają jasnoróżową barwę. Starsze liście mają czerwoną obwódkę, wewnątrz są żółtawe. Szarą barwę przybierają liście "dojrzałe". Krzewinka ma fioletowo-niebieskie kwiaty,
  • Hebe buxifolia, hebe bukszpanowata - ma niewielkie, ciemnozielone liście przypominające bukszpan. Uprawiana w ogrodach osiąga ok. metra wysokości,
  • Hebe ochracea, hebe ochrowata ma małe, łuskowate liście i gęste, rozgałęziające się pędy. To dekoracyjna roślina przypominająca wyglądem mech. 

Hebe: tajniki pielęgnacji. Rób to regularnie, a będzie ozdobą przez całą zimę

Hebe miała od zawsze opinię wymagającej w pielęgnacji rośliny. Jeśli jednak zapewnimy jej odpowiednie warunki i będziemy o nią dbać, odwdzięczy się pięknym wyglądem. Do uprawy w domu nadają się przede wszystkim karłowe odmiany rośliny, nieodporne na niską temperaturę.

Hebe to roślina zimozielona
Hebe to roślina zimozielona123RF/PICSEL

Hebe uwielbia jasne stanowiska, a jej podłoże powinno być stale wilgotne. Jak podlewać hebe? Chociaż lubi wilgoć, nie należy dopuścić do tego, że woda będzie zalegać w doniczce. Najlepiej podlewać ją na podstawkę wodą o temperaturze pokojowej. Nadmiar należy od razu usuwać. Zimą należy ograniczyć podlewanie - musimy jednak pilnować, by nie doszło do całkowitego wysuszenia podłoża.

Hebe trzeba nawozić wiosną i latem, na które przypada czas jej wzrostu. Tutaj sprawdzi się nawóz do roślin kwitnących i o odczynie kwaśnym, np. do azalii.

Hebe usycha. Co robić?

Chociaż roślina jest wiecznie zielona, może się zdarzyć, że liście będą żółknąć i opadać. Wówczas należy zmienić stanowisko, bo w ten sposób hebe będzie się "domagała" większej ilości słońca. Krzewinka nie znosi też przeciągów, dlatego warto ustawić ją tak, by nie miała z nimi do czynienia. Preferuje też żyzną, próchniczą ziemię o kwaśnym odczynie.

Hebe często stanowi idealne uzupełnienie z wrzosami
Hebe często stanowi idealne uzupełnienie z wrzosami123RF/PICSEL

Kolejną przyczyną może być zbyt małą ilość ziemi w doniczce. Jeżeli okaże się, że jest przerośnięta korzeniami, trzeba je delikatnie rozerwać, a roślinę przesadzić do większej doniczki. Innym powodem może być porażenie przez grzyby. Nim przystąpimy do akcji, a w ruch pójdą środki chemiczne, obserwujmy roślinę - jeżeli nie przenosi się na inne pędy, tylko pozostaje na jednym, należy odciąć gałązkę.

Zielone rośliny są piękną ozdobą wnętrza
Zielone rośliny są piękną ozdobą wnętrza123RF/PICSEL

***

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas