Rośliny, które kwitną tylko zimą

Zimą większość roślin w ogrodzie przechodzi w stan hibernacji, robi się mniej kolorowo, a dni stają się ponure i szare. Aby umilić sobie ten okres, stawiamy na kwiaty doniczkowe w domu, które rozjaśniają i dodają barw wnętrzom w długie, zimowe miesiące. Część roślin to właśnie w tym czasie zaczyna pięknie kwitnąć, stanowiąc piękną ozdobę aż do wiosny. Gdy odpowiednio o nie zadbamy, będą przykuwać wzrok swoimi kolorowymi kwiatami. Niektóre z nich, np. grudnik czy poinsecja, idealnie nadają się na bożonarodzeniowe dekoracje. Jakie jeszcze rośliny kwitną w zimie? Jakie warunki należy im zapewnić? Podpowiadamy.

Cyklamen perski
Cyklamen perski©123RF/PICSEL

Cyklamen perski

Kalanchoe
©123RF/PICSEL

Jedną z najpopularniejszych roślin kwitnących zimą jest cyklamen perski, błędnie nazywany fiołkiem alpejskim (oba gatunki rosną dziko w górach). Pierwsze kwiaty pojawiają się już jesienią (w październiku), a najlepszy okres kwitnienia przypada po nowym roku. Cyklameny mogą dotrwać aż do kwietnia. Ich kwiaty charakteryzują się specyficznym kształtem, przypominającym motylki ze złożonymi skrzydłami. Mogą przybierać różne kolory: czerwony, różowy, biały, fioletowy czy nawet łososiowy. Elementem dekoracyjnym są również liście cyklamenu, na których widoczne jest unerwienie. Cyklameny lubią stanowiska chłodne i przewiewne (o optymalnej temperaturze do 15 stopni). Najlepiej rosną w półcieniu, z dala od okna. Nie przepadają za nadmiarem wilgoci, dlatego należy podlewać je raz w tygodniu, wlewając wodę do podstawki. Aby pobudzić roślinę do ponownego zakwitnięcia, warto usunąć przekwitnięte kwiatostany.

Kalanchoe

Od późnej jesieni do wczesnej wiosny zakwita również kalanchoe – sukulent o grubych, mięsistych liściach i drobnych kwiatach zebranych w gęste baldachogrona. Istnieją odmiany o różnorodnych kolorach, np. pomarańczowym, różowym, czerwonym, białym czy żółtym. Dla kalanchoe najlepiej wybrać jasne stanowisko, z dala od grzejników (ciepło powoduje zbyt dużą utratę wody) i przeciągów. Rośliny nie można przelewać, należy podlać ją dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Kalanchoe dobrze znosi suche powietrze i niedobór wody. Wiele osób uznaje kalanchoe za roślinę jednoroczną i wyrzuca po przekwitnieniu, jednak z powodzeniem można ją uprawiać przez wiele lat.

Zwartnica – Hippeastrum

Zwartnica
©123RF/PICSEL

Hippeastrum, czyli zwartnica, to imponująca roślina cebulowa z prostą, sztywną łodygą osiągającą do 60 cm wysokości. Na jej szczycie wyrasta od dwóch do czterech okazałych, kielichowych kwiatów. Mogą one przybierać różne kolory, najczęściej występują czerwone, ale też różowe czy białe. Atrakcyjnie prezentują się te wzorzyste, ozdobione białymi pasami. Zwartnica dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, nie przeszkadza jej suche powietrze. Roślina lubi słoneczne miejsca, dlatego najlepiej postawić ją na parapecie. Aby zwartnica wydała kwiaty, cebulki muszą być wystawione na działanie promieni słonecznych, więc w 1/3 powinny wystawać ponad ziemię. Podlewamy roślinę od dołu, wlewając wodę do podstawki, tak by ziemia była stale lekko wilgotna. Gdy pojawią się pąki, zwiększamy częstotliwość podlewania i zasilamy nawozem do roślin kwitnących. Hippeastrum zakwita 4-6 tygodni od posadzenia cebulek, warto więc to zrobić w listopadzie, by kwiaty pojawiły się na święta Bożego Narodzenia.

Gwiazda betlejemska – poinsecja

Rośliną, która najbardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem, jest z pewnością poinsecja, nazywana gwiazdą betlejemską. Charakteryzuje się dekoracyjną rozetą liści, które u szczytu przybierają barwę czerwoną, pomarańczową, żółtą lub białą. W ich wnętrzach ukryte są drobne, niepozorne kwiaty. Gwiazdy betlejemskie kwitną od połowy listopada do stycznia. Są to dość wymagające rośliny, lubią stanowiska ciepłe (o temperaturze 15-22 stopni) i dobrze oświetlone. Źle znoszą nagłe skoki temperatur, są wrażliwe na przechłodzenie. Dlatego kupione w mroźne dni, po przyniesieniu do ciepłego domu marnieją. Podczas transportu najlepiej zabezpieczyć ją grubą warstwą papieru. Gwiazda betlejemska nie przepada też za suchym powietrzem i przeciągiem. Należy podlewać ją dość często, by ziemia była stale wilgotna. Jednak nadmiar wody sprawi, że roślina zacznie gnić, a liście żółknąć i opadać.

Grudnik

Grudnik
©123RF/PICSEL

Piękną rośliną, która zakwita w zimie, jest grudnik – znany też jako szlumbergera czy kaktus Bożego Narodzenia. Najczęściej zakwita bowiem w czasie świąt, ale kwiaty mogą pojawić się już późną jesienią. Roślina posiada zielone pędy, a na ich wierzchołkach rozwijają się kwiaty w różnych kolorach: czerwonym, różowym, białym, purpurowym, fioletowym, pomarańczowym czy żółtym. By grudnik obficie zakwitnął, należy zapewnić mu dwukrotny spoczynek w ciągu roku – w okresie od sierpnia do października i na przełomie lutego i marca. Stawiamy go wtedy w chłodnym miejscu (8-10 stopni). Gdy jesienią zacznie wydawać pąki, zwiększamy podlewanie i stawiamy w miejscu jasnym z rozproszonym światłem.

Cyneraria

Niezwykle dekoracyjną rośliną kwitnącą w zimie jest także cyneraria, określana też jako starzec cyneraria czy popielnik. Posiada rozetę jaskrawych liści i zebrane w koszyczki kwiaty, które przypominają stokrotki. Są jednak większe i mogą przybierać wiele różnorodnych barw – od białych i różowych, aż po szafirowe i niebieskie. Cyneraria zakwita w lutym lub marcu i jest to roślina jednoroczna – doprowadzenie do ponownego kwitnienia jest raczej niemożliwe. Należy regularnie ją podlewać, gdyż referuje wilgotne podłoże. Najlepiej wlewać wodę do podstawki. Cyneraria lubi miejsca półcieniste i chłodne, nie stawiajmy jej w pobliżu kaloryfera.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas