Rosną licznie na polskich łąkach i trawnikach. Ich płatki kryją w sobie wielką moc

Stokrotki kojarzą się raczej z łąkową ozdobą, z której można upleść uroczy wianek lub stworzyć bukiet. Okazuje się jednak, że te drobne, subtelne kwiaty nie są tylko piękne, ale i zdrowe. W ich wątłych łodygach i uroczych białych płatkach kryje się wielka moc.

Stokrotka pospolita to niezwykle uroczy, drobny kwiat
Stokrotka pospolita to niezwykle uroczy, drobny kwiat 123RF/PICSEL

Stokrotka symbolem niewinności. Kwiat, który zajmuje ważne miejsce w słowiańskiej kulturze

Stokrotka pospolita to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje licznie - w Europie, w Azji Zachodniej i Azerbejdżanie, oraz Libii. W Polsce ten gatunek kwiatu rozgościł się na łąkach i trawnikach, zdobiąc białymi płatkami zieleń traw.

W wielu regionach Polski uznana jest też za symbol nadziei i po prostu za symbol szczęścia. Nic dziwnego, że pojawiała się także na ludowych haftach, czy na wielu obrazach.

Symbolika i piękno stokrotek docenili Słowianie wieki temu, ale także nasi przodkowie korzystali z właściwości leczniczych tych kwiatów. Okazuje się, że wielka moc drzemie w tych niepozornych kwiatkach.

Szerokie działanie stokrotek. Od przewodu moczowego po przeziębienie

Stokrotka występuje licznie w Polsce na łąkach, w domowych ogródkach, a nawet na osiedlowych trawnikach
Stokrotka występuje licznie w Polsce na łąkach, w domowych ogródkach, a nawet na osiedlowych trawnikach 123RF/PICSEL

Szerokie spektrum działania stokrotek to zasługa obecności flawonoidów. Są to organiczne związki chemiczne z grupy polifenoli. Spełniają funkcję barwników, przeciwutleniaczy i naturalnej ochrony przed atakiem ze strony owadów i grzybów. U ludzi stosowane są głównie ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne.

Ważną grupą substancji, które zawiera stokrotka, są saponiny.  Pomagają one w procesie gojenia ran oraz wykazują właściwości przeciwgrzybicze.

Dodatkowo listki stokrotki, zwłaszcza świeżo rozwinięte, to źródło witaminy C i soli mineralnych - potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza.

Nic dziwnego więc, że ich stosowanie, najczęściej w postaci naparu działa na wiele obszarów naszego organizmu.

Wśród korzyści z picia naparu z kwiatów stokrotki, znajdziemy wspieranie pracy wątroby, nerek i pęcherza, a także taki napar sprawdzi się przy kłopotach trawiennych, a także przy przeziębieniu i kaszlu.

Stokrotki na napar możemy zebrać samodzielnie lub zdecydować się na ususzone
Stokrotki na napar możemy zebrać samodzielnie lub zdecydować się na ususzone 123RF/PICSEL

Napar ze stokrotek może spożywać także profilaktycznie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy chcemy wspomóc nasz organizm i wzmocnić naszą odporność. Wyciąg ze stokrotek może być także stosowany w kosmetyce i działa zbawiennie na naszą skórę.

Przemywanie skóry zimnym naparem ze stokrotek, powinno zredukować podrażnienia, rozjaśnić piegi, a nawet zlikwidować obrzęki i siniaki.

Sprawdź również:

Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas