"Superowoc" przypomina borówkę. Skutecznie wymiata toksyny z organizmu
Oprac.: Joanna Leśniak
Jagody acai to małe, ciemnofioletowe owoce, które w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. Bywają nazywane „superowocami”, regularnie lądują na szczytach list najzdrowszych produktów, jakie można umieścić w diecie. Za sprawą wszechstronnych właściwości prozdrowotnych jagody acai to prawdziwy skarb natury, który wspiera organizm na wielu płaszczyznach – od zdrowia układu krążenia aż po poprawę kondycji skóry.
Spis treści:
Jagody acai — co to za owoc?
Wyglądem przypominają borówkę amerykańską, niektórym przywodzą na myśl winogrona w wersji mini. Jagody acai pochodzą z tropikalnych lasów Amazonii, kojarzone się przede wszystkim z Brazylią. Rosną na wysokich i rozłożystych palmach, które są naturalnym elementem ekosystemu lasów deszczowych.
Najlepiej czują się w wilgotnym i tropikalnym klimacie. Do spożycia nadają się w krótkim czasie od zbiorów, co ogranicza możliwości transportu do innych krajów. Z tego względu w Polsce jagody acai dostępne są głównie w formie przetworzonej.
Jeden owoc na różne sposoby
Mimo że w naszym kraju nie znajdziemy owoców w formie surowej, mamy szerokie pole manewru, by włączyć jagody acai do diety. Dostępne są w różnych wariantach, więc łatwo znajdziemy wersję, którą najwygodniej będzie nam użyć w codziennych posiłkach.
- Jagody acai w proszku: Najpopularniejsza forma, która może być dodawana do smoothies, koktajli, jogurtów, płatków śniadaniowych czy deserów.
- Sok: Dostępny jest najczęściej w sklepach ze zdrową żywnością, często w postaci skoncentrowanej. Warto spożywać go w ilości 30 ml pół godziny przed posiłkiem. Można wymieszać go z wodą lub innym sokiem owocowym.
- Kapsułki i suplementy: Zawierające ekstrakt z jagód acai, łatwe do przyjmowania na co dzień jako część codziennej suplementacji i zbilansowanej diety.
Właściwości jagód acai
Jagody acai są skarbnicą składników odżywczych, co czyni je niezwykle wartościowym dodatkiem do diety. Przedstawiamy najważniejsze właściwości owoców, których ojczyzną jest daleka Amazonia.
- Jagody acai są jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów. Neutralizują działanie wolnych rodników w organizmie, które mogą odpowiadać za rozwój wielu schorzeń i powstawania nowotworów. Substancje zawarte w owocach pomagają w walce ze stresem oksydacyjnym i opóźniają procesy starzenia.
- Są znakomitym źródłem witamin i minerałów. Wyróżnić trzeba zwłaszcza obecność witamin A, C, E, a także wapnia, potasu, magnezu oraz cynku.
- Wśród właściwości jagód acai wskazuje się również dobroczynny wpływ na serce i układ nerwowy. Wszystko przez to, że stanowią źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, omega-6 i omega-9.
- Zaliczają się do produktów bogatych w błonnik, który wspomaga trawienie i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Dlaczego warto jeść jagody acai? Wpływ na zdrowie
Regularne spożywanie jagód acai przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Bogactwo substancji odżywczych przekłada się bezpośrednio na liczne procesy zachodzące w ludzkim ciele. Warto włączać je do jadłospisu za względu na poprawę funkcji poznawczych, pracy mózgu i całego układu nerwowego.
Spożywanie jagód acai to jeden ze sposobów na wzmocnienie układu odpornościowego, który zyskuje dodatkową energię w walce z infekcjami. Okazuje się, że pomagają obniżać podwyższony poziom cholesterolu, co jest zbawienne dla układu krążenia. Wspierają przemianę materii i usuwanie z organizmu toksyn, dzięki czemu stają się sprzymierzeńcem skutecznego odchudzania.
Składniki zawarte w jagodach acai poprawiają wygląd skóry, dzięki czemu wygląda zdrowo i młodzieńczo. Hamują procesy starzenia, spowalniając powstawanie zmarszczek.
Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne
Pochodzące z Brazylii jagody uważane są przez specjalistów za bezpieczne. Mimo wszystko spożycie ich w nadmiernej ilości może wywołać gazy, zgagę lub biegunkę. W takiej sytuacji warto je tymczasowo odstawić, a w późniejszym czasie zmniejszyć przyjmowaną porcję. W skrajnych przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna, objawiająca się wysypką — nie należy wtedy rezygnować z kontrolnej wizyty u lekarza.
Do tej pory nie przeprowadzono wystarczających badań nad wpływem spożywania owoców podczas ciąży i karmienia piersią. Z tego względu lepiej zrezygnować z suplementacji lub włączenia jagód do posiłków. Ostrożne powinny być również osoby z chorobami nerek. Ze względu na wysoką zawartość potasu i witaminy C, mogą nie działać korzystnie. W takich przypadkach zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem do diety nowego produktu.