Jod dla tarczycy, potas dla serca, a do tego witaminy A i C. Pepino to prawdziwy skarb

W Polsce nie jest tak popularne jak inne owoce egzotyczne, ale już dostępne, również w sprzedaży stacjonarnej. Ciekawe i wielowymiarowe w smaku pepino ma mocne argumenty odżywcze. Skuś się. Nawet jeśli nie dołączysz go do listy ulubionych owoców, przynajmniej poznasz nowy, wyrafinowany smak. Na co zwracać uwagę, kupując pepino?

Pepino, czyli psianka melonowa - jakie właściwości ma ten owoc?
Pepino, czyli psianka melonowa - jakie właściwości ma ten owoc?123RF/PICSEL

Pepino, inaczej psianka melonowa jest wiecznie zieloną byliną, której korzenie sięgają Peru. Dziś uprawiane jest głównie w górach strefy tropikalnej i subtropikalnej, a także w szklarniach, w cieplejszych regionach klimatu umiarkowanego. Roślina zyskała uznanie w wielu zakątkach świata, główne z uwagi na słodkie owoce, do których powoli przekonują się również Polacy.

Pepino - czy każdy może je jeść? Przeciwwskazania

Pepino nie jest przysmakiem dla każdego. Podobnie jak bakłażan, pomidor, papryka czy ziemniak, należy do rodziny psiankowatych, dlatego osobom borykającym się z chorobami o podłożu autoimmunologicznym powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Ze względu na obecność glikoalkaloidów, lektyn i kalcytriolu, rośliny psiankowate muszą być ograniczone, a najlepiej wykluczone z ich diety. Mowa głównie o zaburzeniach pracy tarczycy i chorobach stawów. Nie dotyczy cię żaden z tych problemów - śmiało sięgnij po pepino, bo warto.

Jak wygląda pepino?

Kształtem przypomina awokado. Ma gładką, jasną skórkę, która zmienia się w zależności od stopnia dojrzałości owocu. Balansuje między jasną zielenią, beżem i ciepłą żółcią, na której widoczne są nieregularne fioletowe paski. Miąższ jest jasnożółty. W dobrze dojrzałym owocu ma intensywną woń i jest soczysty. Taki jest najsmaczniejszy.

Pobrzmiewają w nim wówczas nuty melonaananasa i cytryny. Niedojrzałego raczej nie próbuj, bo możesz się zrazić. Ponoć smakuje wówczas jak ogórek, którego ktoś przez przypadek posłodził.

Pepino, czyli psianka melonowa - jakie właściwości ma ten owoc?
Pepino, czyli psianka melonowa - jakie właściwości ma ten owoc?123RF/PICSEL

Na co zwracać uwagę, kupując pepino?

Optymalnie dojrzałe owoce pepino są miękkie, a przez to trudne w transporcie, bo podatne na uszkodzenia. Nie nadają się do długotrwałego przechowywania. Kupując pepino wybierz twardszy i jędrny owoc, na skórce którego przeważa kolor żółty. Będzie najsmaczniejsze i najcenniejsze dla zdrowia.

Pepino - jakie ma właściwości?

Pepino to skarbnica królowej odporności - witaminy C, a także ważnej dla oczu i skóry witaminy A. Obfituje w kluczowe dla procesów metabolicznych kwasy organiczne i liczne składniki mineralna, na czele z istotnym dla tarczycy jodem i ważnym dla serca potasem.

Czereśnie są nie tylko smaczne. Zawierają cenne składniki odżywczeInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas