Rozkrusz, wymieszaj i nałóż na twarz. Tej maseczce nie oprą się najgłębsze zaskórniki
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Nawracające zaskórniki to problem, z którym mierzą się nie tylko osoby w okresie dojrzewania, ale także dorośli, którzy na dobre zapomnieli o walce z pryszczami czy przetłuszczającą się cerą. Zdarza się, że nawet cały arsenał kosmetyków nie jest w stanie poradzić sobie z czarnymi lub białymi kropkami, które niemal magicznie pojawiają się na twarzy. Ratunkiem okazuje się żelatyna, z której cennych właściwości korzystały już nasze babcie.
Spis treści:
Od czego robią się wągry?
Mimo wieloetapowej rutyny pielęgnacyjnej, z czasem możemy zauważyć czarne lub białe kropki, które rozsiewają się po nosie, brodzie czy policzkach. To nic innego jak zaskórniki, nazywane potocznie wągrami. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych. Choć przypisuje się je głównie osobom o cerze trądzikowej, mogą dotknąć także wszystkich tych, którzy do tej pory nie mieli większych problemów ze skórą na twarzy.
Wągry powstają wskutek zbyt długiego zalegania nagromadzonego sebum w ujściach gruczołów łojowych. Wiążą się także z jego nadprodukcją, używaniem nieodpowiednich kosmetyków do makijażu lub pielęgnacji, a także nieprawidłowego radzenia sobie z zanieczyszczeniami. Dermatolodzy wymieniają także dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko ich powstania. Należą do nich m.in.:
- zaburzenia na tle hormonalnym,
- stosowanie zbyt ciężkich kosmetyków,
- zaniedbywanie codziennego mycia twarzy,
- dieta składająca się z produktów tłustych i przetworzonych,
- nakładanie produktów o wysokiej zawartości alkoholu etylowego.
Jak zrobić maseczkę z żelatyny na wągry?
Walka z wągrami potrafi być prawdziwą syzyfową pracą. Większość sposobów zdaje się nie przynosić żadnych efektów, a inne działają tylko krótkofalowo. Kiedy kolejny patent zawiedzie, warto zwrócić się w stronę żelatyny. To produkt, który często mamy w szafkach kuchennych, a chętnie wykorzystuje go również przemysł kosmetyczny. Żelatyna znana jest z silnych właściwości nawilżających, ujędrniających czy regenerujących. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że poradzi sobie także z uporczywymi zaskórnikami. Z zaledwie kilku składników przygotujemy domową maseczkę typu peel-off. Potrzebujemy jedynie:
- 2 łyżki wody
- 1 łyżkę żelatyny
- 2-3 pastylki węgla leczniczego
Do miseczki wlewamy dwie łyżki wody i dodajemy jedną łyżkę sproszkowanej żelatyny. Całość dokładnie mieszamy. Dla ułatwienia możemy podgrzać całość w kąpieli wodnej. W kolejnym kroku dosypujemy rozkruszony węgiel i ponownie całość łączymy. Po ostudzeniu nakładamy miksturę na twarz za pomocą czystego pędzelka i pozostawiamy na 30-40 minut. Kiedy całość zastygnie, przechodzimy do odrywania. Najlepiej zacząć od brody i przesuwać się w kierunku czoła. Po ściągnięciu zauważymy, że wągry zostały na powierzchni maseczki.
Domowe sposoby na uporczywe zaskórniki
Nadreaktywne, zanieczyszczone i zatkane ujścia gruczołów łojowych z czasem zaczną zamieniać się w nieestetyczne wągry. Jeśli nie stać nas na częste i drogie wizyty w salonach kosmetycznych, możemy spróbować pozbyć się zaskórników na własną rękę. Specjaliści i dermatolodzy zdecydowanie odradzają próbę ich wyciskania. Może się to skończyć pogłębieniem problemów. W takiej sytuacji warto postawić na domowe maseczki, które przygotujemy ze składników dostępnych w kuchni lub łatwych do kupienia w aptece. Polecamy szczególnie:
- maseczkę z białka jaja - oddzielamy białko od żółtka, a następnie ubijamy je na sztywno. Tak przygotowany składnik nakładamy na problematyczną strefę i przykładamy cienką chusteczkę higieniczną. Pozostawiamy na 40 minut, a następnie delikatnie odrywamy i przemywamy skórę letnią wodą. Zauważymy, że zaskórniki pozostały na kawałku chusteczki;
- maseczkę miodową - do miseczki wsypujemy połowę łyżeczki sproszkowanego cynamonu, a następnie mieszamy ją z trzema łyżeczkami miodu dobrej jakości. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, a po 30 minutach zmywamy ciepłą wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym;
- maseczkę z sody oczyszczonej - w niewielkim naczyniu łączymy ze sobą jedną łyżeczkę sody oraz jedną łyżkę wody. Gotową pastę nakładamy na obszary najbardziej pokryte zaskórnikami. Pozostawiamy na 5-10 minut i dokładnie zmywamy;
Sprawdź również: