Rozprowadź po muszli i zostaw na kwadrans. Zniknie najgorszy osad
Podczas gruntownego sprzątania warto mieć pod ręką niezawodny środek. Bez wątpienia należy do niego boraks. To sprawdzony środek antyseptyczny, nadający się do mycia wielu powierzchni w domu. Jak wykorzystać boraks w czasie gruntownych porządków? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Jakie właściwości ma boraks?
Boraks to inaczej sól sodowa, pochodząca ze słabego kwasu borowego. Specyfik ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. To ekologiczny środek, który za kilka złotych można nabyć w sklepie gospodarstwa domowego. Nadaje się do rozcieńczenia z wodą i innymi specyfikami, na przykład z sokiem z cytryny. Myte powierzchnie będą bardziej lśniące i pachnące.
Czyszczenie armatury
Wanna, prysznic, toaleta czy umywalka to miejsce, w którym pojawia się kamień i uporczywy brud. Boraks ma właściwości lekko ścierające, dlatego warto użyć go do czyszczenia armatury. Ponadto toaleta jest siedliskiem bakterii, więc taka mieszanka oczyści ją ze szkodliwych drobnoustrojów. Wystarczy, że specyfik rozprowadzisz wilgotną gąbką i zostawisz na kwadrans. W tym czasie boraks zacznie działać, a zabrudzenia zejdą znacznie szybciej. Następnie wyszoruj powierzchnię, a potem drugi raz na mokro. Nie zapomnij na koniec przetrzeć armatury do sucha ręcznikiem papierowym .
Pranie dywanu i wykładzin
Pasta boraksowa sprawdzi się też do czyszczenia zabrudzonych dywanów i wykładzin. Specyfik przyda się szczególnie w przypadku plam po winie czy z tłustych potraw. Do aplikacji specyfiku najlepiej sprawdzi się szczotka ryżowa. Rozprowadź pastę boraksową miejscowo lub wypierz za jej pomocą cały dywan czy wykładzinę. Następnie wilgotną szmatką jeszcze raz przetrzyj czyszczoną powierzchnię. Resztki boraksu zbierz odkurzaczem i ciesz się świeżością. Tkaninę pozostaw do wyschnięcia, w tym czasie nie użytkuj jej. Otwórz okno, by zapewnić cyrkulację powietrza i pozbyć się wilgoci z domu.
Dezynfekcja lodówki
Kolejnym zastosowaniem boraksu jest gruntowne wyczyszczenie lodówki. Jak się do tego zabrać? Wyjmij z urządzenia jedzenie i umieść w zimnym pomieszczeniu. Boraksową pastą wyczyść jej wnętrze. Pamiętaj, by nie pomijać zakamarków: uszczelek, szczelin. Specyfik sprawdzi się też do szorowania zamrażarki. Na koniec wilgotną ścierką z mikrofibry wytrzyj półki i ściany lodówki. Ponadto boraks pochłonie brzydkie zapachy, które tworzą się z nieświeżego jedzenia.
Jak zrobić boraksową pastę czyszczącą?
Do przygotowania pasty czyszczącej potrzebujesz szklanki boraksu i ¼ szklanki wody. Dla wzmocnienia efektu dodaj kilka kropel soku z cytryny. Dodadzą ładnego zapachu i dodatkowo odświeżą mytą powierzchnię. Wszystkie składniki połącz ze sobą w małym naczyniu i gotowe! Taki środek przyda się również do czyszczenia framug okiennych, zmywarki czy zabrudzonych frontów szafek.
Zobacz: