Rozsyp na dnie garnka. Uporczywy brud i spalenizna znikną bez śladu
Nawet mistrzowi sztuki kulinarnej może zdarzyć się wypadek przy pracy. Czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, by przypalić przyrządzany posiłek. Jest to nie tylko kłopotliwe ze względu na wątpliwe walory smakowe dania, ale również pobojowisko, które zostaje w kuchni po takich manewrach. Jak wyczyścić przypalony garnek? Domowe sposoby przychodzą z pomocą.
Spis treści:
Czym wyczyścić przypalony garnek? To zależy...
Nie ma jednej skutecznej recepty na poradzenie sobie ze spalenizną i resztkami żywności, które przywarły do powierzchni patelni czy garnka. Wybór domowego środka czyszczącego zależy od materiału, z jakiego zostało wyprodukowane naczynie.
O ile garnkom ze stali nierdzewnej niewiele jest w stanie zaszkodzić, o tyle ceramiczne czy aluminiowe mogą zostać uszkodzone przez zbyt inwazyjne metody. Zapoznaj się z naszymi propozycjami domowych sposobów na umycie przypalonego garnka w zależności od tego, z jakim materiałem masz do czynienia.
Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej? Sięgnij do podręcznej apteczki
Zamiast bezradnie rozkładać ręce nad przypaloną patelnią, lepiej przejrzeć zasoby zgromadzone w swoim mieszkaniu. Przekonasz się, że dysponujesz całym wachlarzem środków czyszczących. Jeden z nich znajdziesz w domowej apteczce. Czym wyczyścić przypalony garnek?
Użyj węgla aktywnego. Kojarzony jest przede wszystkim jako remedium na problemy żołądkowe, ale tym razem niedrogie tabletki dostępne w każdej aptece pomogą ci doprowadzić do porządku naczynia pokryte grubą warstwą spalenizny. Jak się za to zabrać?
- Rozgnieć dwie lub trzy tabletki - ich liczba zależy od rozmiaru garnka.
- Umieść je w problematycznym naczyniu i zalej wodą na wysokość trzech centymetrów.
- Zostaw na maksymalnie pół godziny.
- Po tym czasie usuń brud przy pomocy gąbki. Tłuszcz i resztki żywności usuniesz z powierzchni bez wysiłku.
Czyszczenie przypalonego garnka octem
Ocet spirytusowy to nasz dobry druh w trakcie robienia porządków. Jego wszechstronne właściwości czyszczące doceniają zwłaszcza te osoby, które nie chcą wydawać majątku na drogie detergenty i otaczać się dużą ilością chemicznych środków.
Jak wyczyścić przypalony garnek octem? Przede wszystkim pamiętaj, że sposób ten najlepiej jest stosować do akcesoriów stalowych i aluminiowych.
- Przygotuj roztwór octu i wody w proporcji 2:1.
- Podgrzewaj na niewielkim ogniu do momentu, aż zacznie wrzeć.
- Wyłącz kuchenkę i odstaw garnek od ostygnięcia - w przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń nawet na całą noc.
- Wylej mieszankę wody i octu, następnie gąbką usuń resztki spalenizny.
Przypalony garnek ceramiczny: Jak usunąć z niego brud?
W tym przypadku doskonale sprawdzi się soda oczyszczona, która również znajduje szerokie zastosowanie poza przyrządzaniem puszystych wypieków. Produkt ten można śmiało zaliczyć do typowo babcinych metod, z których do dziś wiele osób korzysta ze świetnymi rezultatami.
Jak uratować przypalony garnek przy pomocy sody oczyszczonej? Wystarczy, że wsypiesz do niego dwie łyżki i zalejesz niewielką ilością wody. Powinna powstać dość gęsta pasta, którą należy równomiernie rozsmarować na zabrudzeniach. Zostaw na kilka godzin, by właściwości sody mogły zadziałać. Po tym czasie bez trudu zetrzesz zabrudzenia miękką szczoteczką.
Uniwersalne sposoby na spaleniznę
Poszukując domowych sposobów na przypalone garnki, warto zwrócić się w kierunku innych produktów spożywczych. Z ich zastosowania, wykraczającego poza gotowanie, nie każdy zdaje sobie sprawę. Co nadaje się do umycia przypalonych garnków?
Serwatka: Jej czyszczące działanie wynika z obecności kwasu mlekowego. Wylej ją na dno naczynia z uporczywymi zabrudzeniami i odstaw na kilka godzin - najlepiej na całą noc. Następnego dnia wypłucz pod bieżącą wodą, a na własne oczy zobaczysz, jak ślady spalenizny znikają.
Ryż: Podejrzewamy, że kilka woreczków tego produktu znajduje się w każdym domu. Jak wykorzystać go do czyszczenia garnka? Wsyp porcję ziaren i zalej wodą. Podczas gotowania ryż "wyciągnie" przypalone resztki żywności. Musisz jednak uważać, by nie zabrakło mu wody - w takiej sytuacji istnieje ryzyko, że tylko pogorszysz sprawę.
Polecamy: