Reklama

Zamiast na kanapki, nanieś go na osad. Domowy sposób na odkamienianie czajnika

Odkamienianie czajnika to czynność, którą musimy powtarzać regularnie, jeśli chcemy, by jego wnętrze było zawsze w idealnym stanie. Są jednak sposoby, dzięki którym rzadziej musimy stawać do walki z kamieniem. Czym odkamienić czajnik, by efekty utrzymały się na długo? Oto ekologiczne, domowe metody.

Odkamienianie czajnika to czynność, którą musimy powtarzać regularnie, jeśli chcemy, by jego wnętrze było zawsze w idealnym stanie. Są jednak sposoby, dzięki którym rzadziej musimy stawać do walki z kamieniem. Czym odkamienić czajnik, by efekty utrzymały się na długo? Oto ekologiczne, domowe metody.


  • Czym odkamienić czajnik? Osad w urządzeniu to związek nieorganiczny, dlatego najlepiej poradzą sobie z nim kwasy, które znajdziesz w swojej kuchni. Możesz w tym celu sięgnąć po ocet, kwasek cytrynowy albo ketchup. 
  • Jak odkamienić czajnik? Najczęściej należy zagotować roztwór kwasu z wodą i pozostawić na kilkadziesiąt minut. Po upływie tego czasu dokładnie umyj urządzenie i odkamienianie czajnika możesz uznać za zakończone.
  • W przypadku silnie zakamienionych urządzeń może istnieć potrzeba powtórzenia całej operacji kilkakrotnie. Gdy kamień już zniknie, przeprowadzaj co jakiś czas profilaktyczne jego usuwanie. Dzięki temu w przyszłości wystarczy jednorazowe odkamienianie czajnika.

Reklama

Czym odkamienić czajnik?

Na pytanie: czym odkamienić czajnik, jest wiele odpowiedzi. Większość przydatnych podczas tej czynności środków masz na co dzień w kuchni. Możesz sięgnąć między innymi po kwasek cytrynowy, ocet, ketchup

Warto dodać, że czasem urządzenia są bardzo silnie zakamienione. W takiej sytuacji, aby uzyskać zadowalający efekt, musisz powtórzyć odkamienianie czajnika — niekiedy nawet kilkakrotnie. Gdy uda ci się już pozbyć osadu, pamiętaj o regularnym, profilaktycznym usuwaniu kamienia, wówczas będzie ono o wiele szybsze i łatwiejsze.

Zobacz również: Jak usunąć kamień z łazienki?

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Dlaczego odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym to skuteczna metoda? Kwasek to organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów karboksylowych, osad z kamienia zaś jest związkiem nieorganicznym podatnym na działanie kwasów. Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym? 


Wsyp do czajnika jedno opakowanie kwasku cytrynowego i napełnij naczynie wodą. Następnie wszystko razem zagotuj. Jeśli stosujesz kwasek cytrynowy profilaktycznie, gdy pojawią się niewielkie osady, to po zagotowaniu możesz wylać wodę, dokładnie przepłukać wnętrze czajnika i znów możesz z niego korzystać. Jeśli w urządzeniu zdążyło się już osadzić kilka warstw kamienia, dla wzmocnienia efektu pozostaw roztwór kwasku cytrynowego w czajniku na kilka godzin.

Zobacz również: Jak pozbyć się czarnego osadu z garnków? Niezawodne sposoby


Odkamieniania czajnika octem

Jak już wspominaliśmy, z kamieniem w czajniku najlepiej radzą sobie kwasy. Dlatego ocet, który jest wodnym roztworem kwasu octowego, czyli organicznego związku z grupy kwasów karboksylowych, także świetnie sobie poradzi z kamieniem. Jak odkamienić czajnik octem? Zmieszaj pół litra wody z taką samą ilością octu, wlej roztwór do czajnika i doprowadź do wrzenia. Dla lepszego efektu po zagotowaniu pozostaw wodę z octem na 90 minut w urządzeniu.


Czym odkamienić czajnik? Ketchup przychodzi z pomocą

Gdy zastanawiasz się: czym odkamienić czajnik z pewnością ketchup nie jest pierwszym, co przychodzi ci na myśl. Tymczasem okazuje się, że ta substancja świetnie radzi sobie z kamieniem. Dlaczego? Jednym ze składników ketchupu jest kwas octowy — ten sam, który znajdziesz w przeźroczystym płynie, zatem ketchup może być doskonałą alternatywą dla osób, którym trudno znieść zapach octu.

Jak odkamienić czajnik ketchupem? Są na to dwa sposoby:

  • Nanieś łyżkę pomidorowego sosu na gąbkę i pocieraj miejsce, w którym pojawił się osad. Następnie pozostaw na kwadrans, po czym dokładnie umyj czajnik.
  • Inną metodą jest rozcieńczenie połowy butelki ketchupu w litrze wody i zagotowanie takiej mikstury. Odkamienianie czajnika ketchupem należy zakończyć dokładnie myjąc urządzenie. 

Zobacz również: Nałóż majonez na paznokcie. Pożegnasz złamania i zniszczoną płytkę

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy