Są prawdziwym odżywczym skarbem. Te zioła warto zbierać w sierpniu

Sierpień to dobry miesiąc dla miłośników ziół, którzy właśnie teraz mogą zebrać cenne surowce i zaopatrzyć swoją domową apteczkę na zimę. Warto jednak pamiętać, by zbierać zioła w suche i pogodne dni, najlepiej zaraz po tym, gdy wyschnie poranna rosa i tylko i wyłącznie w czystych, oddalonych od miast miejscach. Oto trzy cenne zioła, które warto zebrać właśnie teraz i za kilka miesięcy skorzystać z ich prozdrowotnych właściwości.

W sierpniu warto zbierać skrzyp polny
W sierpniu warto zbierać skrzyp polny 123RF/PICSEL

Skrzyp polny

Sierpień to idealny moment, by zaopatrzyć się w zapas skrzypu polnego na zimę. Surowcem są naziemne części rośliny, a zbiera się ją ze stanu naturalnego. Skrzyp polny wykorzystywany jest jako środek moczopędny o umiarkowanej sile działania, wykazuje też mocne działanie ogólnoustrojowe, przyspiesza przemianę materii, poprawia stan naczyń krwionośnych, włosów, skóry oraz paznokci. Okłady z naparu z tej rośliny przyspieszają gojenie się uszkodzeń skóry oraz oparzeń. Skrzyp polny stosowany jest również przy niedoborach krzemu oraz kamicy nerkowej. Przeciwskazaniem do spożywania są obrzęki pochodzenia sercowego lub nerkowego.

Skrzyp polny stosować można zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, w formie płukanek lub wcierek.

Skrzyp polny występuje powszechnie w całej Europie, w Polsce rośnie w miejscach wilgotnych jako popularny chwast polny.

Dziurawiec

W sierpniu warto zebrać także ziele dziurawca, którego surowcem są całe lub pocięte szczytowe części pędów. Roślina ta znana jest ze swojego wielokierunkowego wpływu na organizm - działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie, stosuje się ją w chorobach przewodu pokarmowego i wątroby, a także w przypadku uszkodzeń skóry. Dziurawiec ma silne działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, a nawet antydepresyjne! Badania wykazały, że wyciągi z dziurawca skutecznie leczą łagodną depresję i nie dają żadnych działań niepożądanych.

Wodne wyciągi z dziurawca stosuje się w chorobach wątroby i woreczka żółciowego oraz stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Wyciągi alkoholowe i olejowe w lekkiej i średniej depresji.

WAŻNE: Zawarta w alkoholowych i olejowych preparatach z dziurawca hiperycyna znacznie zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Nie należy więc stosować tego zioła latem. Dziurawiec wpływa również na skuteczność innych leków - szczególnie hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych i doustnych leków przeciwzakrzepowych.

Dziurawiec jest pospolitą rośliną Azji i Europy. W Polsce można ją spotkać na łąkach i ugorach.

Naparu z dziurawca nie należy pić latem
Naparu z dziurawca nie należy pić latem 123RF/PICSEL

Szałwia lekarska

W drugiej połowie lata warto również zebrać szałwię lekarską, której surowcem są liście zbierane przed kwitnieniem. Wyciągi z szałwii mają bardzo pozytywny wpływ na organizm - działają przeciwpotnie, przeciwzapalne i hamują rozwój drobnoustrojów. Zmniejszają także przepuszczalność naczyń włosowatych i hamują krwawienie z drobnych ran w przewodzie pokarmowym. Szałwia pobudza też wydzielanie soku żołądkowego, poprawia perystaltykę jelit i okrężnicy oraz obniża poziom cukru we krwi. Zioło to działa także mocno odkażająco.

Stosowana zewnętrznie na skórę tłustą i mieszaną, szałwia zmniejsza widoczność porów oraz wspomaga walkę z trądzikiem.

WAŻNE: Długie przyjmowanie sporych ilości szałwii może wywołać wymioty i otępienie.

W Polsce i Europie szałwia jest powszechnie uprawiana, dziko rośnie w nasłonecznionych murawach i łąkach, zazwyczaj w miejscach suchych. W Polsce jest dość rzadko spotykana, ale można ją znaleźć na Pojezierzach Południowobałtyckich.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas