Skalniak i rabaty będą pod pierzyną kwiatów. Łatwa w uprawie roślina zakwita dwa razy w sezonie

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Prosta w uprawie roślina zaczyna pokazywać pełnię swojego uroku na przełomie kwietnia i maja. Właśnie wtedy żagwin ogrodowy pokrywa skalniaki, rabaty i donice intensywnie wybarwionymi kwiatami w odcieniach różu, czerwieni, purpury, fioletu, błękitu i bieli. Wymagania tego okazu nie są wygórowane, więc warto poznać go bliżej. Tym bardziej że żagwin jest w stanie zakwitać dwa razy w sezonie.

Żagwin ogrodowy
Żagwin ogrodowy123RF/PICSEL

Żagwin — co to za roślina?

Zalicza się do rodziny roślin kapustowatych, lecz nie zastosowanie kulinarne jest jego największym atutem. Pochodzący z Bałkanów i Azji Mniejszej żagwin to łatwa w uprawie roślina ozdobna, która wypełnia przestrzeń atrakcyjnymi kwiatami.

W porze kwitnienia, która zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa do czerwca, tworzy w ogrodzie barwne dywany. Idealnie nadaje się do wypełniania przestrzeni, na której aranżację ogrodnikowi brakuje pomysłu. Żagwin często jest wybierany na skalniaki, ponieważ jest niską, ale bujnie rozrastającą się byliną. Niektóre osoby nazywają go wręcz naturalną poduchą. Co ważne, zalicza się do okazów zimozielonych i dobrze znoszących mrozy.

Żagwin tworzy kwiatowe kobierce
Żagwin tworzy kwiatowe kobierce123RF/PICSEL

Małe wymagania, spektakularne efekty

Łatwość uprawy to jeden z jego największych atutów. Żagwin ogrodowy nie jest kapryśny, a jeśli spełnimy jego podstawowe wymagania, będzie w stanie kwitnąć nie tylko latem, ale też wiosną. Mimo że drugie kwitnienie jest z zasady mniej obfite, nadal pięknie urozmaica przestrzeń.

  • Podstawą pielęgnacji rośliny jest wybór odpowiedniej gleby i stanowiska. Ziemia dla żagwina powinna być przepuszczalna i lekka — zastoje wilgoci nie służą roślinie. Nie musi być żyzna, powinna mieć jednak lekko zasadowy odczyn pH.
  • Żagwin najlepiej rośnie w słonecznych miejscach. Nie ma szans na gęste kępy kwiatów, jeśli posadzimy go w cieniu. Nie potrzebuje również dużej ilości nawozów — nadmiar mógłby skutkować rozwijaniem liści kosztem kwitnienia. Z pełnym przekonaniem można założyć, że żagwin jest niekłopotliwy, a będzie przyciągać wzrok sąsiadów i przechodniów.

Żagwin ogrodowy — jedna roślina, wiele zastosowań

Kolejną zaletą żagwinu jest jego praktyczne zastosowanie. To roślina miododajna, która przyciąga pszczoły, motyle i inne pożyteczne owady do ogrodu. Dbanie o zdrowy i zrównoważony ekosystem powinno przyświecać każdemu ogrodnikowi.

Gdzie sadzić żagwin? Największym wzięciem cieszy się jako roślina na skalniaki. Bardzo dobrze sprawdzi się na skarpach czy jako obwódka rabat i obrzeża ścieżek. Pięknie wypełni puste miejsca w ogrodzie. Jeśli nie masz wystarczającej przestrzeni, nic straconego. Żagwin w donicach będzie ozdobą balkonu albo tarasu.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas