Składają jaja na owocach, które potem zjadamy. Tak raz na zawsze pozbędziesz się intruzów
Muszki owocówki są utrapieniem w wielu domach, sklepach spożywczych i restauracjach. Wyjaśniamy, co je przyciąga i podpowiadamy, jak skutecznie się ich pozbyć.
- Muszki owocówki lgną do produktów spożywczych, które przechowujemy poza lodówką. Szczególnie upodobały sobie owoce
- Aby w naszych domach nie pojawiły się te owady, należy przestrzegać kilku ważnych zasad
- Można zakupić gotowe pułapki na muszki owocówki lub zwalczyć je skutecznymi, domowymi sposobami
Spis treści:
Co przyciąga muszki owocówki?
Muszki owocówki - malutkie owady, które żyją w wilgotnym, fermentującym środowisku. Szczególnie upodobały sobie kuchnie, gdzie szukają przede wszystkim nadpsutych owoców. Muszki rozmnażają się również w ściekach, pojemnikach na śmieci, na wilgotnych ścierkach czy mopach. Żyją od jednego do dwóch tygodni.
Muszki owocówki rozmnażają się w bardzo szybkim tempie - dorosła samica jest w stanie złożyć nawet 500 jaj, z których po 24 godzinach wylęgają się nowe osobniki. Dlatego też ważne jest, aby po zauważeniu tych owadów w kuchni działać natychmiast. W innym przypadku może dojść do ich inwazji.
Czytaj więcej: Pozbądź się muszek owocówek. To prostsze niż myślisz
Czy muszki owocówki są niebezpieczne?
Mimo niewielkich rozmiarów, muszki owocówki są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, dlatego nie należy ich lekceważyć. Owady te mogą skazić żywność bakteriami, grzybami pleśniowymi czy drobnoustrojami.
Muszki owocówki najchętniej żywią się owocami - szczególnie upodobały sobie te miękkie i soczyste jak np. nektarynki, brzoskwinie, śliwki, truskawki, arbuzy, borówki, maliny czy jabłka. Muszki owocówki lubią właściwie wszystkie owoce i warzywa. Często obsiadują pomidory czy ogórki, które zostawiamy na blacie kuchennym.
Zobacz też: Muszki owocówki. Jak szybko się ich pozbyć?
Jak zapobiec inwazji muszek owocówek?
Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby zapobiec pojawieniu się i rozprzestrzenianiu muszek owocówek.
- Należy dokładnie myć zakupione owoce.
- Nigdy nie zostawiać ich na blacie.
- Owoce czy warzywa przechowywać w lodówce lub trzymać pod specjalnymi kloszami z drobnej siatki.
- Nie pozostawiać otwartych napojów w tym wina oraz piwa.
- Przeglądać często owoce oraz warzywa i wyrzucać te, które zaczynają się psuć.
W walce z muszkami owocówkami pomogą nam też bardziej rozsądne zakupy. Niestety, często wkładamy do sklepowych koszyków zbyt dużą ilość owoców czy warzyw, które niezjedzone szybko się psują i są gotowym siedliskiem dla tych owadów.
Warto także dużą uwagę przykładać do czystości w kuchni. Regularne mycie szuflad w lodówce oraz bieżące zmywanie naczyń utrudni muszkom przetrwanie. Szczególnej uwagi wymagają również kosze na śmieci - należy je regularnie opróżniać, myć i szczelnie zamykać, by zapach z nich wnętrza nie zwabiał owadów.
Czytaj także: Mole spożywcze. Jak się pozbyć tej plagi?
Jak pozbyć się muszek owocówek?
Wbrew pozorom, walka z muszkami owocówkami wcale nie jest skomplikowana. Jeśli będziemy przestrzegać wyżej wymienionych zasad, wystarczy wspomóc się jedynie pułapkami. Można zakupić je w sklepach, jednak zachęcamy do domowego, naturalnego rozwiązania.
Skutecznym i tanim sposobem na muszki owocówki jest ocet jabłkowy lub winny. Wystarczy nalać odrobinę na dno słoika lub plastikowej butelki, dodać kilka kropel płynu do naczyń, a zamiast wieczka nałożyć folię aluminiową, woreczek lub tzw. stretch - coś w czym uda zrobić się dziurki. Otwory muszą być malutkie, najlepiej wykonać je wykałaczką. Folię należy zawiązać dookoła, aby dobrze przylegała do naczynia. Zwabione zapachem owocówki zaczną wchodzić przez dziurki i nie będą mogły się wydostać - takim oto sposobem utopią się w miksturze.
Istnieje też inny domowy sposób na muszki owocówki, który wymaga użycia ognia. Można zastosować go wieczorem lub w nocy. Zapaloną świecę umieszczamy w miseczce z wodą i płynem do naczyń, ustawiamy w pobliżu owoców i gasimy światło w kuchni. Świeca, będąc jedynym źródłem światła, które przyciągnie owady.
Ważne, aby po wyeliminowaniu muszek, dokładnie przejrzeć i umyć owoce oraz warzywa. Dzięki temu pozbędziemy się złożonych już jaj i rozwiążemy problem z owocówkami.