Skrzydłokwiat marnieje w oczach? Zrób trzy rzeczy, inaczej wyląduje w koszu

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Skrzydłokwiat w domu może być chlubą, jeśli intensywnie rośnie i spomiędzy liści wyrastają przepiękne kwiaty, które są znakiem rozpoznawczym rośliny. Czasami, pomimo najszczerszych starań liście wyglądają na zwiędnięte. W pierwszej kolejności może być to wynik braku podlewania, ale nie zawsze jest to prawdziwy powód. Sprawdźmy, dlaczego skrzydłokwiat więdnie.

Jeśli będziesz działać szybko, skrzydłokwiat znów będzie piękny i zielony
Jeśli będziesz działać szybko, skrzydłokwiat znów będzie piękny i zielony 123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat? To zły omen

Jak często podlewać skrzydłokwiat w domu? Wszystko zależy od tego, jakie ma warunki, ale co do zasady robimy to w stałych interwałach czasowych. Czasami jego liście tracą jędrność, czyli wyglądają, jakby miały za mało wody. Co wtedy najczęściej robimy? Podlewamy nadprogramową dawką, co tylko może pogorszyć sytuację i doprowadzić do śmierci rośliny. Otóż więdniecie liści skrzydłokwiatu może świadczyć o tym, że korzenie, które znajdują się w doniczce, zgniły i nie mają możliwości pobierania wody oraz dostarczania jej do łodyg i liści. Co w takiej sytuacji trzeba zrobić? Gnicie korzeni skrzydłokwiatu powoduje, że roślinę da się uratować, ale trzeba działać szybko.

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domuInteria DIY

Skrzydłokwiat więdnie? Działaj szybko

Jeśli widzimy, że skrzydłokwiat więdnie mimo tego, że był podlewany, to trzeba zobaczyć, czy jego bryła korzeniowa nie jest wilgotna. Gdy faktycznie ma to miejsce, trzeba ją wyciągnąć z doniczki i sprawdzić, czy grzyb nie opanował korzeni. Wtedy widać jak na dłoni biały nalot oraz charakterystyczną woń stęchlizny. Co w takiej sytuacji trzeba zrobić? Po pierwsze, usunąć całkowicie ziemię. Po drugie, usunąć zgniłe części skrzydłokwiatu i zastosować środek grzybobójczy. Po trzecie wymienić ziemię i przez pewien czas zaprzestać podlewania.

Warto także spojrzeć na liście skrzydłokwiatu i sprawdzić, czy nie ma na nim oznak choroby grzybowej: jej znakiem rozpoznawczym są brązowe plamy na ich powierzchni. Jeśli są one obecne, trzeba je natychmiast obciąć i spryskać roślinę środkiem grzybobójczym.

UWAGA: Choroby grzybowe skrzydłokwiatu, które powstają np. w wyniku przelania rośliny, są bardzo uciążliwe i nawet szybka reakcja nie zawsze spowoduje, że nasz doniczkowy okaz odżyje.

Zapomniałeś podlać skrzydłokwiat? Jest jeszcze szansa

Oczywiście, więdnięcie skrzydłokwiatu może być związane z naszym zapominalstwem, czyli pominięciem niezbędnej dawki wody. Wcześniej jednak warto sobie wyrobić nawyk sprawdzania, czy faktycznie nasza roślina tego potrzebuje: w tym celu warto dotknąć ziemi i sprawdzić, czy faktycznie jest tam sucho.

Warto od czasu do czasu przetrzeć szmatką liście skrzydłokwiatu, wtedy będzie rósł lepiej
Warto od czasu do czasu przetrzeć szmatką liście skrzydłokwiatu, wtedy będzie rósł lepiej123RF/PICSEL

Jak podlać w takim przypadku prawidłowo skrzydłokwiat? Oczywiście, można wlać wodę bezpośrednio za pomocą butelki lub konewki, ale najlepiej wsadzić całą doniczkę do miski wypełnionej wodą i odczekać ok. 30 minut, aż cała bryła korzeniowa dobrze nasiąknie i odżywi roślinę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas