Skuteczne usuwanie pleśni na meblach. Ratunek w aptecznym produkcie za grosze

Rzadkie wietrzenie mieszkań w połączeniu z sezonem grzewczym oraz nagromadzeniem wilgoci stwarza wprost idealne warunki do rozwoju pleśni. Co zrobić, kiedy prócz ścian zaatakuje także meble? Z pomocą przychodzi tani produkt, który bez problemu dostaniemy w każdej aptece. Kilka kropel odświeży powierzchnie i sunie z nich nieestetyczny nalot.

Tani apteczny produkt pomaga pozbyć się pleśni
Tani apteczny produkt pomaga pozbyć się pleśni123RF/PICSEL

Skąd bierze się pleśń?

Pleśń to wytwór o podłożu grzybowym, charakteryzujący się nitkowatymi strzępkami oraz czarnym, szarym lub białym kolorem powstałego nalotu. Zarodniki pleśni najczęściej unoszą się w powietrzu, a dopiero po tym, jak osiądą na powierzchni, rozpoczynają cały proces tworzenia grzybni.

Różnym rodzajom pleśni sprzyja kilka podstawowych czynników. Najważniejszymi są przede wszystkim: temperatura, wilgotność oraz nieodpowiednia cyrkulacja powietrza. Charakterystyczny nalot zauważymy przede wszystkim w łazience, w pobliżu umywalki, wanny oraz prysznica. To właśnie tam po kąpieli lub prysznicu zostaje wysokie stężenie ciepła i wilgoci. Zdarza się jednak, że napotkamy ją także w kuchni, na ścianach w pobliżu okien oraz meblach.

Olejek herbaciany - pogromca pleśni

Olejek herbaciany rozprawi się z pleśnią
Olejek herbaciany rozprawi się z pleśnią123RF/PICSEL

W sklepach bez problemu znajdziemy produkty, które w szybki sposób mają rozprawić się z pleśnią na meblach. Często w ich składzie znajdziemy wybielacze oraz środki powierzchniowo-czynne i zapachowe. Takie preparaty generują toksyczne oraz rakotwórcze opary, narażając skórę oraz oczy, a także zagrażając roślinom doniczkowym.

Naturalnym zamiennikiem szkodliwych środków chemicznych jest sprawy na bazie olejku z drzewa herbacianego. Wystarczy wymieszać ze sobą szklankę wody oraz łyżeczkę olejku, a następnie przelać do butelki z atomizerem i dokładnie spryskać pokryte pleśnią miejsca. Ważne, by nie dotykać ich przez kolejne 3-4 dni. Po upływie wyznaczonego czasu zmywamy pozostałości nalotu ciepłą wodą z mydłem, a całość wycieramy do sucha miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Negatywne skutki nalotu

Zagnieżdżona w domu pleśń to trudny do pokonania przeciwnik. Ciepło, wodę oraz niezbędne pożywienie odnajduje w plastiku, obitych tkaniną meblach oraz drewnie i płytach gipsowo-kartonowych. Toksyczne odpady, które powstają na skutek przemiany materii, mają negatywny wpływ na zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu. Powodują m.in.:

  • problemy z koncentracją,
  • zmęczenie,
  • alergie skórne,
  • astmę,
  • infekcje układu oddechowego,
  • bóle mięśni,
  • zapalenie zatok,
  • osłabienie naturalnej odporności.

Pleśń - alternatywne metody usuwania

Ocet destylowany to naturalny sposób na walkę z pleśnią
Ocet destylowany to naturalny sposób na walkę z pleśnią123RF/PICSEL

Nalot głęboko wbity w meble usuniesz za pomocą miękkiej szczotki z włosia oraz płynu do mycia naczyń. Ten delikatny detergent szybko rozprawi się z problemem. Pamiętaj, by po zakończeniu czyszczenia dokładnie przetrzeć powierzchnię namoczonym w ciepłej wodzie ręcznikiem, a następnie osusz szmatką.

Specjalistyczne środki zastąpi także destylowany biały ocet. Jego właściwości antygrzybiczne szybko zabijają pleśń. Jak go używać? Wystarczy, że dokładnie spryskasz nim meble i odczekasz godzinę. Po wszystkim przetrzyj na mokro, a następnie na sucho.

Jak wyczyścić plamy na skórze?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas