Ślimaki zjadają twoje funkie? Ten produkt odstraszy szkodniki i odżywi rośliny

Wygryzione dziury i poszarpane krawędzie liści funkii? To objawy inwazji ślimaków, które nocą żerują w naszych ogrodach. Jak się okazuje, za pomocą jednego taniego produktu możemy skutecznie wypędzić je z ogrodu.

Ten tani produkt nie tylko odstraszy ślimaki, ale i odżywi rośliny w ogrodzie
Ten tani produkt nie tylko odstraszy ślimaki, ale i odżywi rośliny w ogrodzie123RF/PICSEL

Ślimaki uwielbiają żerować na zdrowych funkiach, obgryzając ich dorodne liście. Te podstępne szkodniki atakują nasze ogrody w nocy, a przyłapanie ich na gorącym uczynku nie jest takie proste. Okazuje się jednak, że pozbycie się ślimaków z ogrodu nie jest takie trudne. W każdej chwili możemy zastawić na nie skuteczną pułapkę, która wypędzi je z naszych ogrodów raz na zawsze. Wystarczy do tego mączka bazaltowa.

Mączka bazaltowa - czym jest?

Mączka bazaltowa powstaje po zmieleniu wulkanicznej skały bazaltowej. Jest to produkt naturalny, który zawiera wiele związków korzystnie wpływających na zdrowie i rozwój rośliny. Zazwyczaj mączka bazaltowa w największej ilości zawiera:

  • krzemionkę,
  • glin,
  • żelazo,
  • magnez,
  • wapń.

W jej skład wchodzi wiele więcej istotnych mikroelementów w tym: sód, fosfor, mangan, potas, tytan, miedź, bor i siarka. Ich proporcje mogą różnić się w zależności od miejsca wydobycia.

Mączka bazaltowa w ogrodnictwie służy do nawożenia roślin. Jej zastosowanie jest bardzo uniwersalne. Nadaje się ona do odżywiania wielu różnych gatunków krzewów i drzew. Jednakże trzeba pamiętać, że z uwagi na dużą ilość wapnia, mączki bazaltowej nie powinno się wykorzystywać w uprawie roślin kwasolubnych np. wrzosów, czy hortensji. Doskonale sprawdza się jako nawóz jesienny, jednak w ogrodzie możemy stosować ją przez cały rok. Dodatkowo ma ona właściwości, które działają odstraszająco na ślimaki. 

Mączka bazaltowa wyglądem przypomina cement
Mączka bazaltowa wyglądem przypomina cement123RF/PICSEL

Jak odstraszyć ślimaki mączką bazaltową?

Istnieją dwie główne przyczyny, dla których ślimaki nie lubią mączki bazaltowej. Pierwszą z nich jest jej konsystencja. Drobna i pylista mączka przyklejając się do ich ciała, utrudnia im poruszanie się. Drugim powodem jest zawartość miedzi, od której ślimaki trzymają się z daleka. Z uwagi na te dwa aspekty, mączka bazaltowa jest skuteczną substancją w walce ze szkodnikami, które uciekają przed nią w popłochu.

W celu odstraszenia szkodników wystarczy równomiernie obsypać ziemię wokół funkii mączką. W ten sposób stworzymy barierę ochronną, która utrudni przejście ślimakom. W przypadku opadów deszczu warto powtarzać tę czynność, ponieważ woda może przerwać, lub całkowicie zmyć naszą barierę.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas