Reklama

Reklama

Sok dla storczyka. Kilka kropli wystarczy, by pobudzić go do kwitnienia

Storczyka nie wystarczy tylko kupić i postawić w wybranym miejscu. Są to dość wymagające i wybredne kwiaty. Zdarza się, że po pierwszym przekwitnięciu nie ujrzymy ponownie pąków. Dzieje się tak przeważnie przez nieodpowiednią pielęgnację. Wypróbuj ten jeden składnik, aby temu zapobiec.

Kąpiel storczyków. Klasyczny sposób podlewania orchidei

Jeśli chodzi o klasyczne podlewanie storczyków, to najczęściej poleca się tzw. kąpiele wodne. Na czym one polegają? Wkładamy kwiatka w osłonce do naczynia z wodą i pozostawiamy na 20-30 minut. Następnie nie wkładamy go jeszcze z powrotem do doniczki, tylko pozostawiamy na zewnątrz na kilka minut, aby pozbył się nadmiaru wody.

Storczyka podlewamy raz w tygodniu, najlepiej rano. Sprawdzamy przy tym, czy ziemia w doniczce jest sucha. Najlepiej zrobić to palcem. Jeśli czujemy wilgoć i zimno, możemy jeszcze poczekać kilka dni z dostarczeniem roślinie wody. O tym, czy storczyk potrzebuje wody, dowiemy się, zerkając na jego korzenie.

Reklama

  • Ciemne korzenie storczyka - mogą świadczyć o przelaniu
  • Białe korzenie storczyka - to znak, że kwiat ma zbyt sucho 
  • Zielonkawe korzenie storczyka - roślina jest zdrowa

Czytaj także: Kosztuje tylko 2 zł! Dodaj kilka kropel do wody, a storczyki obsypią się kwiatami

Czy storczyki można podlewać cytryną?

Warto zastanowić nad dodatkowymi bodźcami do rozwoju naszych roślin. W przypadku storczyka nieocenioną pomocą może okazać się cytryna, a dokładnie sok z tego owocu. Cytryna to źródło witamin i substancji mineralnych potrzebnych również roślinom. Ma także właściwości bakteriobójcze. Dodanie cytryny do wody zmieni jej odczyn na kwaśny, a właśnie takie podłoże najbardziej kochają orchidee i to na nim najlepiej rosną. Kilka kropli soku z cytryny dodane do wody (mikstura musi być rozcieńczona, bo inaczej popali liście i korzenie) odżywi storczyka. Jego liście będą bardziej zielone i lśniące, łodygi silne, a kwiaty bujne. 

Ile soku z cytryny do podlewania storczyków?

Wystarczy dodać zaledwie kilka kropli soku z cytryny do kąpieli wodnej storczyka, aby odzyskał swój blask. Dzięki temu liście rośliny staną się bardziej zielone i silne, a na łodygach częściej pojawi się więcej kwiatów. 

Co ważne, takiego rozczynu nie można stosować często. Wystarczy raz na miesiąc lub nawet raz na dwa miesiące, a nie przy każdym podlewaniu. Warto o tym pamiętać, bo inaczej możemy uszkodzić np. korzenie orchidei. 

Przecieranie liści storczyka cytyrną?

Miłośnicy storczyków nie tylko podlewają swoje kwiaty wodą z dodatkiem soku z cytryny, ale i przecierają nią liście. Raz na jakiś czas, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zbiera się na nich znacznie więcej kurzu. Liście przemywa się delikatną ściereczką nasączoną roztworem. Efekt? Będą lepiej odżywione i błyszczące. A dodatkowo zabezpieczymy je również przed robakami. 

Niektórzy ogrodnicy mówią wprost, że nie sięgają po chemię. Ich storczyki bujnie kwitną dzięki naturalnym nawozem, w których skład wchodzi wspomniana cytryna czy czosnek. 

Jak pobudzić storczyka do kwitnienia? Przeczytaj również:

Obsyp storczyka tą przyprawą. Efekty przerosną twoje oczekiwania

Storczyki będą wylewać się z doniczki. Przepis na odżywczy nawóz

Puder, który pokochają twoje storczyki. Nie opędzisz się od kwiatów
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak pielęgnować storczyki | sok z cytryny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy