Sosna w ogrodzie: Jak pielęgnować? Kiedy przycinać?

Sosna to bardzo popularne drzewo iglaste, które cenimy za to, że jest łatwe w uprawie, ma mało wymagań i można nadawać mu ciekawe kształty. Sosna szczególnie dobrze prezentuje się w naturalnych siedliskach i ogrodach naturalistycznych. Ważnym zabiegiem w pielęgnacji sosny jest jej przycinanie, które najlepiej przeprowadzić pod koniec maja lub na początku czerwca. Jak należy przycinać sosnę, aby utrzymać jej wzrost w ryzach i łatwo ją uformować?

Sośnie można nadawać różne ciekawe kształty
Sośnie można nadawać różne ciekawe kształty123RF/PICSEL

Sosna w ogrodzie: Co warto o niej wiedzieć?

Jest jednym z najpopularniejszych drzew iglastych występującym w naszym kraju. Sosna, bo o niej mowa, to rodzaj roślin, który obejmuje ponad 100 gatunków drzew i krzewów. Są to rośliny długowieczne, które może osiągać nawet 500-700 lat. Na słabym podłożu przybierają formę krzaczastą, a w borach zyskują okazały, strzelisty pokrój i dorastają do 35 metrów. Gatunki różnią się między sobą nie tylko rozmiarami i pokrojem, ale też ubarwieniem długich, wąskich igieł. Te ostatnie nie są zrzucane na zimę, a opadają dopiero po około 3-15 latach, w zależności od gatunku. Większość sosen ma grubą i łuskowatą korę, choć u niektórych gatunków jest ona cienka i odchodzi płatami.

Choć do rodzaju sosny zalicza się mnóstwo gatunków, to tylko kilka z nich uprawia się w ogrodach jako gatunki ozdobne. Sosny są niezwykle proste w uprawie, mają niewielkie wymagania i są odporne na warunki atmosferyczne, m.in. suszę, niskie temperatury czy zanieczyszczone powietrze (oprócz sosny pospolitej).

Jakie odmiany sosny wybrać do ogrodu?

Sosna górska kosodrzewina przyciąga wzrok swoim pokrojem
Sosna górska kosodrzewina przyciąga wzrok swoim pokrojem123RF/PICSEL

Jeśli chcemy posadzić sosnę w ogrodzie, warto zastanowić się, jaka odmiana będzie pasować do danej przestrzeni. Do małych ogrodów najlepiej wybierać odmiany o powolnym tempie wzrostu i o małych rozmiarach. Świetnie w tym celu sprawdzi się sosna bośniacka "Smidti", odmiany sosny górskiej kosodrzewiny, np. "Mops", "Lilliput" czy "Humpy", sosna czarna "Pierrick Brégeon" albo też sosna wejmutka "Sea Urchin". Jeśli jednak w ogrodzie mamy więcej miejsca, możemy postawić na pokaźniejsze w rozmiarach sosny, które mogą stanowić dekoracyjne solitery. Może być to sosna pospolita "Aurea" lub sosna himalajska "Zebrina" wyróżniające się pięknym, srebrzystoszarym ubarwieniem igieł czy też sosna rumelijska o regularnej koronie z gałęziami zwisającymi do ziemi. Silnie rosnące gatunki sosny można też przycinać, by regulować ich wzrost.

Jak uprawiać sosnę w ogrodzie?

Sosna rumelijska tworzy regularną koronę z okazałych gałęzi
Sosna rumelijska tworzy regularną koronę z okazałych gałęzi123RF/PICSEL

Sosna nie sprawia żadnych trudności w uprawie. Można posadzić ją w każdym podłożu. Warto jedynie zadbać, by bryła ziemi była zwarta. Dzięki temu ochroniony będzie system korzeniowy sosny i drzewo lepiej się przyjmie. Najlepiej jeśli gleba będzie lekka, przepuszczalna i o kwaśnym odczynie pH. Jednak niektóre sosny będą dobrze rosły również na glebach zasadowych i jałowych.

Stanowisko dla sosny powinno być słoneczne. Brak słońca sprawia, że igły sosny stają się cieńsze, rzadsze i gorzej ubarwione. Drzewo to sadzić można do gruntu na wiosnę, zaraz po rozmarznięciu ziemi. Do doniczki można posadzić sosnę w dowolnym momencie. Jeśli chcemy posadzić sosnę jesienią, najlepiej zrobić to w październiku przed zamarznięciem ziemi. Sosnę można rozmnożyć z nasion poddanych stratyfikacji lub poprzez szczepienie. Na wiosnę i w lecie sosnę sadzi się równo z podłożem lub delikatnie poniżej, a jesienią na głębokość przynajmniej trzech centymetrów. Po posadzeniu drzewa należy intensywnie podlać. Ze względu na to, ze dojrzałe sosny mają głęboki system korzeniowy, dobrze znoszą suszę. Są też odporne na zanieczyszczenia, więc mogą rosnąć w mieście.

Pielęgnacja sosny

Aby sosna dobrze rosła, warto przeprowadzić ściółkowanie. Po posadzeniu rośliny, należy ściółkować ją warstwą kory przez trzy miesiące. Można też w tym celu użyć trocin lub niedojrzałego kompostu. Ściółka może poprawić strukturę gleby i uwolnić składniki pokarmowe, co zapewni dobry wzrost i zdrowie drzewek. 

Jak i kiedy przycinać sosnę?

Sosna himalajska zachwyca srebrzystozielonymi igłami
Sosna himalajska zachwyca srebrzystozielonymi igłami123RF/PICSEL

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także przycinanie sosny. Warto zaznaczyć, że sosny przycina się inaczej niż pozostałe iglaki. Cięcie pomaga uzyskać ciekawy, kompaktowy kształt sosny, zachować jej zwartość lub też ograniczyć jej rozmiar. Sosny najlepiej przycinać na przełomie maja i czerwca, kiedy na drzewie pojawiają się młode przyrosty, tzw. świeczki. Należy wyłamać je lub przyciąć w połowie lub  o 1/3 ich długości, w zależności od tego, na ile chcemy ograniczyć wzrost sosny. Świeczki są dość miękkie, dlatego można je przycinać zarówno sekatorem, jak i zwykłymi nożycami.

Jeśli sosna osiągnie za duże rozmiary, można radykalnie usunąć dolne gałęzie od nasady lub też skrócić delikatnie same wierzchołki. Tylko pąki z górnej części pędów są zdolne do dalszego rozwoju. Jednak lepiej regularnie co roku obcinać krótkie odcinki pędów niż jednorazowo skracać gałęzie, gdyż łatwo wtedy oszpecić drzewo. Przycinanie młodych przyrostów każdej wiosny wpływa na ograniczenie wzrostu sosny, pobudzenie wytwarzania nowych pąków i pędów bocznych oraz na ładniejszy i zagęszczony pokrój drzewa.

Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas