Reklama

Storczyk bajecznie rozkwitnie. Podlej go domowym eliksirem mocy

Jak dbać o storczyka, by odwdzięczył się bajecznym kwitnieniem? To pytanie zadają sobie pewnie wszystkie osoby, które dopiero zaczynają swoją domową uprawę. Mimo wszystko rady na temat pielęgnacji orchidei przydadzą się także bardziej doświadczonym miłośnikom roślin. Czasem każdemu brakuje pomysłu na to, jak pobudzić storczyka do kwitnienia, zwłaszcza gdy uparcie odmawia współpracy.

Efektowny kwiat, ale wzbudza wątpliwości

Ze względu na bardzo efektowne kwiaty, storczyk często zamienia się w upominek dla bliskich. Jest w stanie przetrwać w warunkach domowych znacznie dłużej niż bukiety stworzone z kwiatów ciętych. Niektórzy obdarowani mogą mieć początkowo pewne problemy. Niepewność w kontekście pielęgnacji storczyka wynika z jego reputacji.

W świadomości wielu osób funkcjonuje jako kapryśna roślina, która nie wybacza nawet najdrobniejszych zaniedbań. Na szczęście ten stereotyp możemy włożyć między bajki. Choć ma swoje konkretne wymagania, z uprawą storczyka poradzą sobie nawet nowicjusze. Tym bardziej że istnieją domowe nawozy do orchidei, będące tajną bronią wielbicieli kwiatów doniczkowych.

Reklama

Zobacz też: Te trzy kroki powtarzaj często. Zamiokulkas odwdzięczy się kwitnieniem

Jak pielęgnować storczyki? Swojskie warzywo pobudzi do kwitnienia

Do rutyny pielęgnacyjnej roślin doniczkowych warto wprowadzić naturalne nawozy, które w nieinwazyjny sposób dostarczają niezbędne składniki odżywcze i uodparniają kwiaty na choroby czy ataki szkodników. Mimo że storczyk ma łatkę wyjątkowo wymagającego okazu, także dobrze reaguje na proste rozwiązania ogrodnicze.

Wystarczy, że raz w miesiącu zastosujesz odżywkę z popularnego warzywa, którego chętnie używamy do przyprawiania potraw. Wywar z czosnku do podlewania storczyka w mgnieniu oka pobudzi do kwitnienia nawet najbardziej uparty egzemplarz, którego wzrost został zahamowany. Jak go przygotować?

  • W niedużym garnku zagotuj litr wody.
  • Po wyłączeniu kuchenki wrzuć do wody trzy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku.
  • Odstaw na dobę. Po upływie tego czasu przelej przez sitko i podlej orchideę.

Jakich efektów się spodziewać? Szybko zauważysz, że odżywa i wznawia proces wzrostu. Kolejnym etapem będzie rozwinięcie dorodnych kwiatów.

Sprawdź: Wyglądają jak piękne, różowe róże, a kwitną nawet zimą. Sprawdź, jak uprawiać kalinę

Podlewanie storczyka bez tajemnic

Umiejętne dostarczanie wody jest kluczowym zabiegiem w uprawie orchidei. Konewka okazuje się w tym kontekście zbędna. Podlewanie storczyka jest najbardziej efektywne, jeśli zapewnimy mu swego rodzaju kąpiel. Polega ona na zanurzeniu doniczki z kwiatem w pojemniku napełnionym wodą na kwadrans. Roślina pobierze tyle wody, ile potrzebuje. Czynność tę wykonuje się średnio raz w tygodniu latem i co 10-14 dni zimą.

Bogata symbolika storczyka

Jeśli wybierając kwiaty na prezent, kierujesz się nie tylko ich prezencją, ale i znaczeniem, orchidea będzie dobrym wyborem na różne okazje. Symbolizuje piękno, wdzięk, elegancję i miłość. Często pojawia się jako element dekoracyjny podczas ważnych bankietów czy ślubów.

  • Chcąc wyrazić swoje głębokie i żarliwe uczucie, wybierz odmiany kwitnące na czerwono. Storczyk może być świetną alternatywą dla czerwonych ciętych róż.
  • Z kolei żółte storczyki utożsamia się z wyrażaniem zapewnienia o głębokiej przyjaźni. Są również symbolem świeżego początku, więc warto obdarowywać nimi osoby rozpoczynające ważne przedsięwzięcia lub wprowadzające się do nowego mieszkania.
  • Białe orchidee wyglądają wyjątkowo elegancko, oznaczają piękno, ale i niewinność.
  • Storczyk kwitnący na pomarańczowo to symbol odwagi i entuzjazmu. Okaże się trafionym podarkiem zarówno dla osób pewnych siebie, jak i tych, którym śmiałości brakuje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowy nawóz do roślin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy