Świadczenie kompensacyjne na 2025 rok. Kto może liczyć na pieniądze?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny przypomina, że grupa polskich seniorów może skorzystać z dodatkowego świadczenia jeszcze przed ukończeniem 55. roku życia! Warunkiem jest jedynie odpowiednia ilość przepracowanych lat. Kto może się starać o pieniądze?
![Część polskich seniorów może się starać o dodatkowe pieniądze](https://i.iplsc.com/000KK63HETYCT46H-C322-F4.webp)
Większość polskich seniorów przechodzi na emeryturę po 60. w przypadku kobiet i 65. roku życia w przypadku mężczyzn. Warunkiem otrzymania świadczenia jest także odpowiedni staż pracy, który wynosi 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Niewiele osób wie, że taki staż upoważnia do skorzystania z dodatkowego świadczenia, uzależnionego właśnie od liczby przepracowanych lat. Chodzi o tzw. "kompensówkę", którą można pobierać już w wieku 55 lat. Komu przysługuje?
Świadczenie kompensacyjne: Najważniejsze informacje
Świadczenie kompensacyjne wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pedagogom, którzy:
- osiągnęli wiek 55 lat w przypadku kobiet i 60 w przypadku mężczyzn,
- mają co najmniej 30 lat stażu pracy, czyli okresów składkowych i nieskładkowych, w tym przepracowane 20 lat jako nauczyciel co najmniej w wymiarze 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
To jednak nie wszystkie warunki, bo znaczenie ma także miejsce pracy pedagogów. Świadczenie kompensacyjne przysługuje tym, którzy:
- pracują w publicznym i niepublicznym przedszkolu lub szkole z wyjątkiem niepublicznych szkół nieposiadających uprawnień szkoły publicznej, placówki kształcenia ustawicznego,
- pracują w młodzieżowym ośrodku wychowawczym i socjoterapii,
- pracują w specjalnym ośrodku: szkolno-wychowawczym, wychowawczym dla dzieci i młodzieżowym ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym,
- pracują w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym, umożliwiającym dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną jest niepełnosprawność intelektualna, realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
- pracują w placówce, która zapewnia uczniom opiekę i wychowanie w czasie, gdy uczą się poza miejscem, w którym mieszkają na stałe.
Dodatkowe pieniądze dla seniorów od 55. roku życia. Ile wynosi świadczenie?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uzależnia wypłaty od budżetu państwa, a nie od zgromadzonych przez świadczeniobiorców składek. Kwota ta nie jest więc stała, ale dla przykładu, w grudniu 2024 roku wyniosła 4054,84 zł. Świadczenie pobrało 11,8 tys. osób.
Jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne?
Wniosek o świadczenie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu), za pośrednictwem operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE.
Zobacz również: Nie zapomnij o tej uldze w PIT. Odliczyć można sporo pieniędzy