Świetna roślina na żywopłot. Dlaczego warto sadzić żywopłot z cisu?

Choć polskie ogrody wydają się być zdominowane przez żywotniki, warto rozważyć sadzenie cisów na żywopłot. Zimozielone rośliny pięknie wyglądają o każdej porze roku, bardzo dobrze rozwijają się zarówno w słońcu, jak i w cieniu, a do tego nie wymagają częstych ogrodniczych interwencji. Do jakich ogrodów nadają się najlepiej i na co trzeba uważać podczas sadzenia? Poznaj wszystkie aspekty żywopłotu z cisu.

Planujesz sadzenie żywopłotu? Weź pod uwagę cisy
Planujesz sadzenie żywopłotu? Weź pod uwagę cisy123RF/PICSEL

  • Szukasz rośliny na żywopłot, o którą łatwo dbać, a jednocześnie stanie się przyjemną dla oka ozdobą ogrodu? Rozważ cis pospolity.
  • Nie rośnie szybko, ale to duży atut, kiedy nie dysponujesz ogromną przestrzenią.
  • Odpowiednio przygotuj glebę, wykonaj prosty zabieg tuż po sadzeniu, a zimozielone krzewy będą rozwijać się prawidłowo.

Zalety żywopłotu z cisu. Jaką odmianę wybrać?

Decydując się na umieszczenie tej rośliny w ogrodzie, na żywopłot poleca się cisa pospolitego. Wybierać można z najróżniejszych jego odmian, a dużą popularnością cieszą się:

  • cis pospolity "David",
  • cis pospolity "Fastigiata",
  • cis pospolity "Fastigiata Robusta",
  • cis pospolity "Fastigiata Aurea".

Interesujące okazy znaleźć można również wśród odmian cisa pośredniego. Dlaczego warto zdecydować się na cisy na żywopłot? Ich delikatne, miękkie igły pięknie prezentują się przez cały rok, stanowiąc dekoracyjny akcent nawet w zimie. Co więcej, iglaki odporne są na duże mrozy oraz zanieczyszczenia środowiska. Dobrze znoszą cięcie, ale jednocześnie nie wymagają wykonywania tego zabiegu zbyt często. Cisy rosną wolno, więc ich uprawę prędzej można porównać do maratonu niż sprintu.

Na dużych przestrzeniach z cisów można formować całe labirynty
Na dużych przestrzeniach z cisów można formować całe labirynty123RF/PICSEL

Jak szybko rośnie cis?

Zależy ci na błyskawicznym wzroście żywopłotu? W tym kontekście cis nie jest najbardziej trafionym wyborem. W przypadku młodych okazów wzrost jest najwolniejszy. Roczny przyrost w przypadku roślin młodszych niż sześć lat wynosi od dwóch do trzech centymetrów. Później rozwój przyspiesza i można spodziewać się przyrostu na poziomie 15-20 centymetrów. Trzeba wspomnieć, że cisy to rośliny długowieczne, które są w stanie rosnąć w jednym miejscu nawet przez setki lat.

Gdzie najlepiej sprawdzi się cis jako roślina na żywopłot?

Mimo powolnego wzrostu nie należy skreślać tego iglaka w kontekście tworzenia roślinnego ogrodzenia. Cis na żywopłot doskonale sprawdzi się na małych i wąskich działkach. Jest dobrym wyborem przy zabudowie szeregowej. Nie będziemy musieli się martwić, że bujny rozrost krzewu szybko spowoduje nadmierne zacienienie terenu i ciasnotę.

Cisy łatwo jest przycinać i utrzymać w ryzach. Żywopłot z młodych roślin wystarczy przycinać raz w sezonie - najlepiej wczesną wiosną, gdy ustąpią już mrozy. Kilkuletnie okazy można ciąć dodatkowo pod koniec sierpnia. Zabieg ten pozwala nie tylko ograniczyć nadmierne rozkrzewianie się cisów, ale przede wszystkim utrzymać ich ładny kształt oraz pobudzać do ładnego i regularnego zagęszczenia.

Ważne: Biorąc pod uwagę sadzenie cisu na żywopłot, musisz pamiętać, że roślina ma właściwości trujące. To kluczowe zwłaszcza dla rodziców małych dzieci oraz opiekunów zwierząt.

Cisy prezentują się dobrze zarówno jako żywopłoty, jak i solitery
Cisy prezentują się dobrze zarówno jako żywopłoty, jak i solitery123RF/PICSEL

Jak sadzić cisy na żywopłot?

Uważasz, że sadzonki są niepozorne i masz wątpliwości, w jakiej odległości sadzić cisy na żywopłot? Zapamiętaj uniwersalną zasadę, według której nie powinno przypadać więcej niż pięć krzewów na jeden metr zielonego ogrodzenia. Jeszcze lepiej jest sadzić je co 30-40 centymetrów. Wyznacz na działce linię swojego przyszłego żywopłotu i przejdź do kolejnych etapów pracy.

  • Przed sadzeniem cisów poleca się użyźnić glebę przy użyciu odkwaszonego torfu. Dobrym pomysłem jest zmieszanie z ziemią w ogrodzie obornika lub kompostu. W ten sposób zaopatrzysz młode rośliny w niezbędne składniki odżywcze, poprawisz jakość podłoża oraz zwiększysz jego wilgotność.
  • Wykopując dołki do sadzenia cisów, weź pod uwagę, że powinny być one dwa razy większe niż bryła korzeniowa.
  • Po umieszczeniu w nich roślin zasyp ziemią, delikatnie ugniataj ziemię wokół cisów i obficie je podlej.
  • Zaleca się również ściółkowanie cisów drobną korą, która zapobiegnie szybkiemu wysychaniu podłoża i ochroni młode okazy przed rozwojem chwastów.

Żywopłot z młodych cisów przytnij od razu po posadzeniu. Nie musi być to jednak drastyczne cięcie! Wystarczy skrócić wierzchołki o kilka centymetrów. Taki kosmetyczny zabieg wpłynie na ich wzmocnienie i zagęszczenie.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas