Reklama

Reklama

Szare mydło na mszyce. Prosty, domowy przepis

Szare mydło, inaczej mydło potasowe ma mnóstwo zalet i stosowane jest od dziesięcioleci zarówno do pielęgnacji skóry i włosów, jak i wywabiania plam czy mycia naczyń. Szare mydło możemy zastosować także w ogrodzie - ta niepozorna kostka skutecznie radzi sobie bowiem z ogrodowymi mszycami!

Mszyce to maleńkie, ale jednocześnie wyjątkowo szkodliwe owady, należące do rodziny pluskwiaków. Atakują zarówno domowe jak i ogrodowe rośliny, które nie tylko uszkadzają, ale także przenoszą na nie wiele chorób. 

Mszyce różnią od siebie wielkością (mają najczęściej między 2 a 5 mm) oraz barwą (mogą być wręcz niewidoczne, zielone, brązowe, a nawet czarne). Mszyce wyjątkowo łatwo odróżnić od innych owadów - posiadają miękkie ciało, zakończone spiczastym ogonkiem z dwiema „rurkami” po bokach. "Rurki" te służą im do porozumiewania się ze sobą - kiedy owad jest zaniepokojony, właśnie za ich pomocą ostrzega pozostałe szkodniki przed ewentualnym zagrożeniem.

Reklama

Mszyce nie tylko różnią się od siebie wyglądem, ale dzielą na kilka rodzajów. Do najpopularniejszych należą:

  • mszyce jabłoniowe – mszyca zielona
  • mszyca jabłoniowo-babkowa - różowo-brązowa
  • czarna mszyca buraczana
  • mszyca różano-szczecinowa – zielona lub czerwona
  • mszyca wejmutkowo-porzeczkowa – ciemnoszara
  • mszyca kapuścianka – kremowa
  • mszyca pelargoniowa – jasnozielona

Sprawdź również: Przygotujesz z niego i oprysk na szkodniki, i nawóz. Zadbaj o ogród bez nadmiaru chemii

Mszyce w ogrodzie: Jak je zwalczyć?

Wszystkie odmiany mszyc wykazują ogromną szkodliwość dla domowych i ogrodowych roślin. Wysysają one z nich sok, atakują korzenie oraz liście, w efekcie roślina żółknie i usycha. Na rynku znajduje się oczywiście mnóstwo preparatów do walki z mszycami, ale zanim zdecydujemy się na chemiczne środki, warto wypróbować naturalne metody, które często równie skutecznie radzą sobie z tymi szkodnikami. 

Zobacz również: Drożdże na mszyce: Jak stosować?

Czosnek i cebula na mszyce

By przygotować skuteczny preparat na mszyce na bazie czosnku, wystarczy zalać ok. 200 g roztartych nasion 10 litrami wody i tak przygotowany napar zostawić na ok. 24 godziny. Preparat z cebuli zrobimy, zalewając 75 g pociętej cebuli taką samą ilością wody, ale dodatkowo wywar należy gotować przez ok. pół godziny. Oba preparaty stosować można bez rozcieńczania. Oba skutecznie zwalczają także grzyby. 

Z mszycami dobrze radzi sobie także preparat z mniszka lekarskiego. 400 g liści należy zalać 10 litrami wody i odstawić na 3-4 godziny. 

Wszystkimi tymi preparatami należy opryskiwać mszyce co najmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem. 

Szare mydło na mszyce: Jak zrobić oprysk

Jednym ze sposobów na zwalczenie mszyc jest zastosowanie oprysku z szarego mydła. Szare mydło należy rozpuścić w wodzie w stężeniu 1-3 proc., czyli 10-30 g szarego mydła na litr wody. Jeżeli mamy w domu 10 litrowe wiadro, to wystarczy wrzucić do niego 200-gramową kostkę szarego mydła. Aby mydło szybciej się rozpuściło, możemy zetrzeć je na tarce i rozpuścić w lekko podgrzanej wodzie. 

Zobacz również: Zasadź je w ogrodzie. Zapomnisz o mszycach! 

Jak stosować szare mydło na mszyce?

Gdy nasz roztwór z szarego mydła jest już gotowy, wystarczy opryskiwać nim zaatakowane przez mszyce rośliny. Najlepiej pryskać je silnym strumieniem, przykładając końcówkę dyszy opryskiwacza jak najbliżej rośliny. 

Szare mydło na mszyce: Na co uważać?

Choć szare mydło jest w pełni naturalne, ma mnóstwo zalet, można nanosić je na rośliny bez rozcieńczania, a zawarty w nim kwas kapronowy może zabić nawet 90% mszyc, to nie powinno się go stosować na roślinach świeżo posadzonych i kwitnących. Przed każdym użyciem taki oprysk warto też przetestować na dwóch okazach.

Zobacz również: Sposób na mszyce: Trik z żółtą wstążeczką jest niezawodny! 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy