Szykują się zmiany, dotyczące numeru PESEL! Rząd pracuje nad rejestrem

Rząd pracuje nad utworzeniem specjalnego rejestru, w którym będzie można zastrzec swój numer PESEL i nikt nie będzie mógł wziąć na niego kredytu czy pożyczki. Z informacji podanych przez "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że banki, notariusze i inne firmy zobowiązane ustawą będą musiały sprawdzić w rejestrze przed zawarciem jakiejkolwiek umowy, czy numer ten nie został wcześniej zablokowany.

Rząd zapowiada, że już niedługo każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL
Rząd zapowiada, że już niedługo każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL123RF/PICSEL

W Polsce, w ostatnim czasie drastycznie wzrosła liczba zgłoszeń o incydentach, związanych z bezpieczeństwem danych. To dlatego, jak podaje "Gazeta" rząd pracuje nad projektem, który pozwoli zastrzec swój numer PESEL za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Będzie też można zrobić to osobiście, w dowolnym urzędzie gminy.

Nawet jeśli obywatel dowiaduje się o wycieku, to nie jest w stanie zabezpieczyć się przed jego skutkami. W tym właśnie ma pomóc państwowy rejestr zastrzeżeń. Projekt przewidujący jego utworzenie w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji

- poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".

W pierwszej kolejności będzie to dotyczyło banków, firm udzielających pożyczek oraz kredytów i notariuszy.

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował także, że jeśli firma, mimo zastrzeżenia numeru PESEL, zawrze taką umowę, to nie będzie ona mogła wysuwać w przyszłości żadnych roszczeń.

Chcąc wziąć kredyt lub pożyczkę, klient będzie zaś mógł czasowo zdjąć blokadę, a następnie ją przywrócić. Daty tych czynności będą rejestrowane

- poinformowała "Gazeta".

Numer PESEL: Co to jest i do czego służy?

Numer PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Numer ten  zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną. Każdy numer PESEL składa się z 11 cyfr. 

Data urodzenia zawarta jest w pierwszych sześciu cyfrach w kolejności:

  • dwie ostatnie cyfry roku urodzenia
  • miesiąc urodzenia wraz z zakodowanym stuleciem urodzenia oraz 
  • dzień urodzenia.

Stulecie urodzenia kodowane jest poprzez dodanie do liczby oznaczającej miesiąc urodzenia:

  • liczby 80 — w przypadku osób urodzonych w latach 1800-1899
  • liczby 0 — w przypadku osób urodzonych w latach 1900-1999
  • liczby 20 — w przypadku osób urodzonych w latach 2000-2099. 

Jednocyfrowe liczby oznaczające rok, miesiąc lub dzień poprzedza się cyfrą "0", z zastrzeżeniem zasady określonej w pkt 2.

Numer porządkowy osoby zawarty jest w cyfrach od siódmej do dziesiątej, a ostatnia cyfra numeru porządkowego zawiera oznaczenie płci: cyfrę parzystą (w tym "0") dla kobiet, a cyfrę nieparzystą dla mężczyzn.

Jedenasta cyfra jest liczbą kontrolną. Cyfra ta umożliwia elektroniczną kontrolę poprawności nadanego numeru identyfikacyjnego.

Numer PESEL może być nadany z urzędu lub na wniosek osoby.

Numer PESEL będzie można zastrzec w aplikacji mObywatel
Numer PESEL będzie można zastrzec w aplikacji mObywatelARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Zobacz również:

10. edycja akcji "Burek sam nie poprosi o pomoc"materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas