Ta roślina zredukuje opuchliznę pod oczami. Sprawdź, czy masz ją w ogrodzie
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Opuchlizna pod oczami to częsty problem wielu osób. Istnieje wiele kremów i maści, które mogą zniwelować ten problem, ale prawdziwa siła kryje się także w naturze. Z pomocą na ten i wiele innych problemów przychodzi czarny bez. Co zawiera ta roślina i dlaczego warto ją stosować?
Spis treści:
Co zawiera czarny bez? Prawdziwa skarbnica zdrowia
Czarny bez (Sambucus nigra) jest rośliną, która od wieków jest wykorzystywana w medycynie ludowej ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze. Kwitnie w czerwcu oraz w lipcu i wtedy ludzie mogą korzystać z właściwości tej rośliny.
Jest bogaty w witaminę C i antyoksydanty, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy. Regularne spożywanie naparów czy syropów z czarnego bzu może pomóc w zapobieganiu przeziębieniom i grypie.
Kwiaty i owoce czarnego bzu zawierają związki o silnym działaniu przeciwzapalnym, co może pomóc w leczeniu stanów zapalnych w organizmie, a ekstrakty z tej rośliny wykazują działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, co może wspomóc walkę z infekcjami.
W trakcie przeziębienia i grypy można także stosować syropy z czarnego bzu, który złagodzi kaszel.
Czarny bez stanowi także wsparcie dla układu trawiennego (stosowany jest przy zaparciach) i moczowego - działa moczopędnie, co pomaga w eliminacji toksyn z organizmu.
Czarny bez nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody. Eliminuje opuchliznę jak niejedna maść z apteki
Zewnętrzne stosowanie naparów z czarnego bzu może pomagać w leczeniu stanów zapalnych skóry, wysypek, czy trądziku, ale to jednak nie wszystko. okłady z czarnego bzu mogą pomóc w redukcji opuchlizny pod oczami. Czarny bez zawiera przeciwutleniacze oraz związki przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć opuchliznę i łagodzić podrażnienia skóry.
Aby przygotować okład z czarnego bzu, należy 1 łyżkę suszonych kwiatów czarnego bzu zalać 1 szklanką przegotowanej wody. Pozostawiamy napar do ostygnięcia przez około 10-15 minut, a następnie przecedzamy napar, aby oddzielić go od kwiatów. Jeżeli chcemy nałożyć napar pod oczy, należy zmoczyć waciki kosmetyczne lub gazę w naparze i położyć pod oczy na 20 minut.
Możemy także schłodzić napar w lodówce, co przyniesie ulgę na zmęczone oczy.