Ta zima będzie inna niż wszystkie. Synoptycy pokazali pierwsze prognozy pogody

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2,1 tys.
Udostępnij

Choć lato trwa jeszcze w najlepsze, to synoptycy już przedstawiają nam pierwsze prognozy pogody na zimę. Jak się okazuje, w tym roku aura może nas zaskoczyć - wszystko wskazuje na to, że zbliżająca się zima będzie całkiem inna niż poprzednie.

Ta zima będzie całkiem inna niż poprzednie
Ta zima będzie całkiem inna niż poprzednie123RF/PICSEL

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do łagodnych, stosunkowo ciepłych zim. Choć nie brakowało okresów z niską, mroźną temperaturą czy sporymi opadami śniegu, to regularnie padały także rekordy wysokiej temperatury. 1 stycznia 2023 roku termometry wskazały aż 18 stopni Celsjusza, a w całym kraju było wyjątkowo słonecznie. W Święta Bożego Narodzenia 2022 aura była natomiast wyjątkowo jesienna, a temperatura sięgała nawet 10 stopni.

Z najnowszych prognoz pogody wynika jednak, że tegoroczna zima będzie inna niż poprzednie i musimy przygotować się na niespodzianki.

Ta zima będzie inna niż poprzednie. Wszystko przez to jedno zjawisko

W pierwszej połowie czerwca tego roku Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna USA (NOAA) ogłosiła początek pierwszego od 2019 roku El Niño. Jest to zjawisko odnoszące się do wyższej niż zwykle temperatury w równikowym Pacyfiku. Obecnie to odchylenie przekroczyło 1 st. C, a na początku zimy może sięgnąć aż 2 st. C.

Jak przyznał w rozmowie z NOIZZ dr Michał Marosz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z zaburzeniem wiążą się zawirowania w pogodzie - w Europie możemy się ich spodziewać głównie zimą.

Podczas trwania El Niño w Europie można zaobserwować częste i duże fale chłodu nad Skandynawią i Rosją. W Polsce powoduje on natomiast zmienną, wręcz skrajną aurę - często pada zarówno deszcz jak i śnieg. Według najnowszych prognoz pogody, temperatura w naszym kraju będzie tej zimy w granicach normy, ale będziemy musieli się liczyć z pojawieniem się zarówno okresów z prawdziwą, mroźną zimą jak i tych z wysokimi sumami opadów deszczu i śniegu. Wszystko wskazuje na to, że ta zima będzie więc inna od poprzednich i wysokie temperatury mogą już nie wrócić.

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
1215
Super
relevant
341
Hahaha
haha
174
Szok
shock
207
Smutny
sad
116
Zły
angry
70
Lubię to
like
Super
relevant
2,1 tys.
Udostępnij
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na