Tak kot przekazuje ważną wiadomość. Nigdy nie ignoruj!

Kot liże cię po twarzy, rękach i włosach? Mówi się, że właśnie tak próbuje okazać ci miłość i oddanie. Przyczyn tego zachowania może być jednak zdecydowanie więcej i mogą zaskoczyć!

Lizanie to dla kota bardzo ważna aktywność
Lizanie to dla kota bardzo ważna aktywnośćarchiwum prywatne

Kocie zachowania od wieków fascynują ludzi - te niezależne zwierzęta, które są jednymi z naszych najwierniejszych towarzyszy, mają bowiem swoje tajemnice. Na szczęście, coraz łatwiej czytamy ich komunikaty i znamy odpowiedzi na coraz więcej pytań. Także na to, dlaczego kot liże swojego właściciela.

Dlaczego kot mnie liże?

Poprzez lizanie koty oznaczają także swoje terytorium. Skoro kot okazał już właścicielowi miłość i oddanie, teraz chce go w pewien sposób oznaczyć i przekazać innym kotom: "Ten człowiek jest mój i należy do mojego stada". Gdy twój kot cię liże, pozostawia na twoim ciele małe cząsteczki zapachowe. To właśnie one symbolizują innym kotom, ale także np. psom, że ten człowiek jest już zajęty.

Co ciekawe, koty bardzo szybko wyczuwają konkurencję. Wystarczy, że odwiedzisz dom, w którym przebywają inne zwierzęta, a twój kot zaraz to wyczuje i zapewne z jeszcze większym zaangażowaniem zacznie cię lizać. Powód? Kot usunie w ten sposób obce molekuły zapachowe i ponownie cię oznaczy. 

Dlaczego jeszcze kot liże swojego właściciela? To po prostu zabieg pielęgnacyjny, którego już malutkie kocięta uczą się od swojej mamy. Ten prosty zwyczaj zostaje już z nimi na całe życie.

Dlaczego kot liże, a potem gryzie?

Kot liże swojego właściciela, by okazać mu miłość
Kot liże swojego właściciela, by okazać mu miłość123RF/PICSEL

Wiemy już, że kot liże swojego właściciela, by:

  • okazać mu miłość i oddanie
  • oznaczyć swoje terytorium

Czasem, podczas tego zabiegu zaczyna go także podgryzać, a niewinna zabawa nabiera rumieńców i może wyglądać nawet dość agresywnie. W istocie jednak takie zachowanie ma z agresją niewiele wspólnego - naprzemiennego lizania i podgryzania kocięta uczą się już od matki. Gdy koty są małe, mama czyści ich futerka właśnie w ten sposób - na zmianę liże i podgryza ich sierść. Dorosły kot przenosi więc to wyuczone zachowanie na swojego właściciela.

Czasem takie podgryzanie może być jednak ostrzeżeniem - gdy kot ma już dość zabawy i czułości, może okazać tak swoje niezadowolenie. Mały gryz może być więc dla właściciela ostrzeżeniem, a polizanie uspokojeniem sytuacji.

Dlaczego kot liże, gdy go głaszczesz?

Jeśli kot liże twoje dłonie w chwili, gdy go głaszczesz, prawdopodobnie oznacza to, że sprawia mu to dużą przyjemność i jest szczęśliwy. Kot cieszy się twoim towarzystwem i chce ci to pokazać w sposób, który jest dla niego najbardziej naturalny.

Dlaczego kot liże mnie po włosach czy twarzy?

Kot liże twoje dłonie, bo chce w ten sposób okazać ci miłość i oddanie
Kot liże twoje dłonie, bo chce w ten sposób okazać ci miłość i oddanie123RF/PICSEL

Czasem kot liże swojego właściciela także po twarzy. Dlaczego? Gdy kot liże cię po twarzy, może w ten sposób dodatkowo zlizywać z niej pot lub np. krem. Koty lubią smak potu, część z nich interesuje się także smakiem i aromatem kremów, balsamów lub innych przyjemnie pachnących kosmetyków. Możliwe więc, że zlizywanie ich w twojej twarzy sprawia pupilowi sporą przyjemność.

Niektóre koty z zapałem liżą także włosy swoich właścicieli. W ten sposób także próbują okazać im miłość i zaznaczyć swoje terytorium, ale dodatkowo mogą po prostu... cieszyć się smakiem szamponu i innych kosmetyków do włosów. Większość kotów lubi także smak sebum, a niektóre po prostu fascynują się budową włosa.

Jeśli kot z zapałem liże twoje włosy, a ty używasz lakieru, pianki i innych, mocnych produktów do stylizacji, to nie pozwalaj kotu na to zachowanie - mocna chemia może mu bowiem zaszkodzić.

Zobacz również: Jak to jest być kotem?

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają!Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas