Tak rośliny "błagają" o większe donice i świeżą ziemię. Ostatni dzwonek, by przesadzić kwiaty
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Odpowiednio nawodnione, oczyszczone z kurzu i dorodnie rosnące rośliny doniczkowe to prawdziwa ozdoba domów i mieszkań. Nie trzeba wymyślnych obrazów, ceramicznych wazonów czy kolekcji szkła. Wystarczy kilka doniczek z kwiatami, a każde wnętrze nabiera charakteru. Jeśli zależy nam, by cieszyły oczy przez długi czas, nie zapominajmy o ich przesadzaniu. Jak i kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? Podpowiadamy.
Spis treści:
Kiedy przesadzić kwiaty do większej doniczki?
W przypadku większości roślin doniczkowych najlepszym terminem na przesadzanie jest marzec oraz kwiecień. Wczesną wiosną uśpione gatunku powoli zaczynają budzić się do życia po długiej zimie. Umieszczenie ich w komfortowej doniczce, wypełnionej ziemią, która obfituje w składniki odżywcze, da im dobry start w nowy sezon. Starsze rośliny doniczkowe wymagają przesadzania co o. 2-3 lata.
Spowolniony wzrost oraz wystające z doniczki korzenie to sygnał, że roślina przestaje się mieścić w obecnej donicy. Doświadczeni floryści podkreślają, by zawsze kierować się specyfiką oraz potrzebami danego gatunku. Dzięki temu najlepiej dostosujemy termin przesadzania i unikniemy zaplanowania tej czynności na okres kwitnienia. Specjaliści zdecydowanie odradzają przesadzanie roślin zimą. Zasada ta nie dotyczy jedynie nowo zakupionych roślin, które wymagają przeniesienia do nowej doniczki i świeżego podłoża.
Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku
- KROK I
Zaczynamy od zakupu odpowiedniego rozmiaru doniczki oraz opakowania podłoża dedykowanego roślinie, którą planujemy przesadzać. W przypadku niewielkich okazów wystarczy doniczka dwa rozmiary większa. Przemyślany wybór sprawi, że okaz zyska jeszcze lepsze warunki do dalszego rozwoju. Aby ułatwić sobie wyciągnięcie rośliny z pierwotnego pojemnika, warto chwilę przed przesadzaniem podlać ją wodą.
- KROK II
Na dnie nowej doniczki wysypujemy warstwę drenażową. Doskonale sprawdzi się keramzyt, który uchroni roślinę przed zalegającą wodą. To ważny krok, który na dłuższą metę zabezpiecza okaz przed nadmiarem gromadzącej się wody, ułatwia jej odpływ i pozostawia podłoże odpowiednio napowietrzone.
- KROK III
Po delikatnym oraz ostrożnym wyciągnięciu rośliny z dotychczasowej doniczki warto poświęcić chwilę na rozluźnienie bryły korzeniowej. Zanim włożymy roślinę do nowej doniczki, możemy zanurzyć jej korzenie w specjalnym preparacie stymulującym. Kolejny etap polega na wysypaniu warstwy ziemi na wykonany wcześniej drenaż. Następnie wkładamy roślinę do doniczki, dosypujemy kolejną porcję podłoża i lekko ugniatamy. Floryści zaznaczają, by zachować ok. 1-2 cm wolnego miejsca od góry doniczki.
Czy podlewa się kwiaty po przesadzeniu?
Właściwe przesadzenie kwiatów doniczkowych powinno zakończyć się uklepaniem górnej warstwy podłoża oraz obfitym podlaniem całości. Pamiętajmy jednak, by nie zostawiać w doniczce nadmiaru wody, która może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Przez następne siedem dni od momentu przesadzenia regularnie nawadniamy roślinę oraz powstrzymujemy się całkowicie od nawożenia lub stosowania specjalnych odżywek. Świeże podłoże samo w sobie posiada odpowiednią porcję niezbędnych składników odżywczych.
Sprawdź również: