Tak szybko wysuszysz pranie w domu zimą. Sprawdzone patenty!

Suszenie prania zimą w małym mieszkaniu lub domu, w którym nie ma przeznaczonego do tego specjalnego pomieszczenia, to spore wyzwanie! Wilgotne pranie nie tylko ma negatywny wpływ na zdrowie, ale może doprowadzić do rozwoju pleśni. Na szczęście istnieją proste sposoby, które pozwolą nam temu zapobiec i szybko wysuszyć pranie w domu, nawet w chłodne dni.

Suszenie prania na kaloryferze jest groźne dla naszego zdrowia
Suszenie prania na kaloryferze jest groźne dla naszego zdrowia123RF/PICSEL

Suszenie prania zimą w domu. Dlaczego jest niebezpieczne?

Jak przekonują naukowcy i lekarze, suszenie prania w mieszkaniu, szczególnie zimą jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Podczas suszenia jednego prania, w powietrze ulatują mniej więcej dwa litry wody, a wilgoć w pomieszczeniu niebezpiecznie rośnie, sprzyjając takim chorobom jak astma, alergia, a nawet zapalenie płuc. 

Zbyt wysoka wilgotność powietrza ułatwia rozwój roztoczy oraz specyficznego rodzaju pleśni, która mocno zagraża osobom z osłabionym układem odpornościowym.

Co jednak w sytuacji, gdy naprawdę nie mamy możliwości suszenia prania na zewnątrz lub w pomieszczeniach do tego przystosowanych?

Po pierwsze, powinniśmy wyposażyć się w urządzenia pochłaniające nadmiar wilgoci, a pranie suszyć najlepiej w ciągu dnia, kiedy nie ma nas w domu. Dodatkowo powinniśmy skorzystać z kilku prostych, sprawdzonych rad, które pozwolą nam szybko wysuszyć pranie, minimalizując negatywny wpływ wilgoci na nasze zdrowie.

Proste patenty na suszenie prania w domu

Jeśli jesteśmy zmuszeni suszyć pranie w domu, powinniśmy zastosować się do kilku porad:

Nie wypełniaj bębna

Zimą lepiej nie wypełniać całego bębna pralki. Kiedy prania jest w nim mniej, podczas wirowania wilgoć szybciej się ulatnia, a pranie po wyciągnięciu z pralki jest już prawie suche.

Nie rozwieszaj prania gęsto

Wieszając wilgotne pranie staraj się zachować odstępy między poszczególnymi sztukami ubrań - powietrze będzie wtedy mogło swobodniej krążyć, a wilgoć szybciej się ulotni. Zapobiegnie to także rozwijaniu się pleśni w szczelinach grzejników lub suszarki.

Wrzuć piłkę tenisową do bębna

Sprawdzonym patentem jest także wrzucenie do bębna pralki... piłki tenisowej, która zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci w zakamarkach tkanin. Można ją także zastąpić kulką zrobioną ze... zwiniętych skarpetek.

Do bębna pralki warto dorzucić zwinięte skarpetki
Do bębna pralki warto dorzucić zwinięte skarpetki 123RF/PICSEL

Wywietrz mieszkanie i podkręć temperaturę

Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na szybkie suszenie prania w domu jest temperatura otoczenia. Im jest wyższa, tym szybciej cząsteczki wody skraplają się i ulatniają z ubrań. Przed rozwieszeniem prania w domu, warto więc najpierw dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, a następnie podkręcić kaloryfery. 

Suszenie prania zimą na dworze. O tym warto pamiętać!

Osoby, które mają możliwość suszenia prania zimą na dworze, powinny robić to jak najczęściej, nawet jeśli jest bardzo zimno. Dlaczego? Wiatr świetnie osusza pranie, dzięki czemu pachnie ono świeżością, a mróz zabija wszelkie zarazki, roztocza i pasożyty. 

Jak szybko wysuszyć pranie zimą na dworze?

Suszenie prania na zimnie, również jest możliwe
Suszenie prania na zimnie, również jest możliwe123RF/PICSEL

Nie każdy wie, że suszenie prania zimą na dworze, szczególnie w mroźne dni trwa zdecydowanie krócej, niż suszenie prania w domu! Dzieje się tak, ponieważ wilgoć przekształca się wtedy w delikatną warstwę lodu, która ulega sublimacji, czyli przemianie w gazowy stan skupienia. W mroźne dni warto więc suszyć pranie na zewnątrz - to nie tylko skuteczniejsza, ale też zdecydowanie zdrowsza metoda.

Ekologicznie: Soda oczyszczona w domu
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas