Reklama

Tę odżywkę zrobisz w kilka sekund. Zadziała na roślinę jak sok z gumi-jagód

Anturium to roślina, która na tle innych zdecydowanie wyróżnia się swoim oryginalnym wyglądem. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy mimo włożonego wysiłku w pielęgnację rośliny, przestaje wypuszczać pąki, przez co traci na swojej atrakcyjności. Nie oznacza to, że kwiat jest już spisany na straty. Wystarczy zastosować pewien trik, który podziała niczym „sok z gumi-jagód”.

Anturium - charakterystyka

Anturium to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, która przy zachowaniu pewnych zasad pielęgnacyjnych może kwitnąć w domowych warunkach przez okrągły rok. Jej nazwa pochodzi od greckich słów anthos, czyli kwitnący oraz oura, które oznacza ogon.

W Polsce anturium jest określana jako kitnia, ponieważ kwiatostan w kształcie kolby przypomina kitę. Istnieje przesąd, który mówi o tym, że podarowanie tej rośliny ukochanej osobie gwarantuje odwzajemnienie uczyć.

Jeśli chcemy uprawiać anturium w domowych warunkach, należy zapewnić roślinie przewiewną, żyzną i przepuszczalną ziemię o odczynie pH pomiędzy 4,5 a 5,5. W roli podłoża świetnie sprawdzi się mieszanka torfu, liści, piasku i przekompostowanej kory. Ponadto na dnie doniczki powinniśmy ułożyć warstwę drenażową. W tym przypadku świetnie nada się gruby żwir lub kawałki ceramiki.

Reklama

Optymalne stanowisko dla anturium to pozbawione przeciągów, ciepłe i jasne. Należy pamiętać, że wystawienie rośliny na promienie słoneczne może doprowadzić do żółknięcia liści i pojawiania się brunatnych plam.

Czytaj także: Jak odmłodzić anturium?

Anturium przestaje kwitnąć. Co zrobić?

Jednym z powodów słabego kwitnienia anturium może być wybranie nieodpowiedniego miejsca dla rośliny. Jeśli kwiat wystawiony jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wzrasta ryzyko poparzenia rośliny, przez co może ona całkowicie uschnąć. Źle wpływają na nią również przeciągi i zbyt duży cień.

Możemy wspomóc kwitnienie anturium dzięki specjalnej odżywce, którą bez problemu możemy sami zrobić w domu. W tym celu należy zaopatrzyć się w wodę i mąkę ryżową. Jak to zrobić? Do jednego litra wody o temperaturze pokojowej wsypujemy jedną, dużą łyżkę mąki ryżowej. Całość dokładnie mieszamy i tak przygotowaną miksturą podlewamy roślinę raz w tygodniu.

Odżywka z mąki ryżowej powinna pobudzić anturium do pięknego kwitnienia, ale pod warunkiem, że odżywkę będziemy aplikować regularnie. 

Warto wiedzieć: Lista kwiatów, które warto mieć w domu - przynoszą szczęście i pieniądze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: anturium | kwiaty | rośliny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy