Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego. Prawo mówi jasno!
Choć z roku na rok liczba ślubów kościelnych w naszym kraju systematycznie spada, to wciąż nie brakuje par, które chcą ślubować sobie miłość przed ołtarzem. Przed podjęciem tej ważnej decyzji warto jednak sprawdzić czy jest to możliwe - prawo kanoniczne wyróżnia bowiem kilka przeszkód, które nie pozwolą duchownemu na udzielenie zgody na ślub.
Jedną z pierwszych przeszkód, która może stanąć na drodze do zawarcia małżeństwa w kościele jest wiek osób, które chcą przyjąć sakrament. Według prawa kanonicznego mężczyzna nie może zawrzeć małżeństwa przed ukończeniem 16. roku życia, a kobieta przed ukończeniem 14. roku.
Ślubu kościelnego nie otrzymają także osoby, które są spokrewnione w linii prostej. Chodzi o relację ojciec - córka, matka - syn i brat - siostra. Osoby spokrewnione w linii bocznej trzeciego i czwartego stopnia mogą natomiast uzyskać dyspensę.
Zobacz również: Tak bawią się księża na studniówkach. W sieci pojawiło się nagranie
Z odmową otrzymania ślubu kościelnego muszą się także liczyć osoby, które nie przyjęły wcześniejszych sakramentów, czyli nie zostały ochrzczone, nie przystąpiły do pierwszej komunii świętej oraz nie mają sakramentu bierzmowania. Nie jest to jednak duży problem, bo mogą te sakramenty otrzymać i rozpocząć przygotowania do ślubu.
Ślubu kościelnego nie otrzymają także oczywiście osoby pozostające już w związku małżeńskim i odmawiające uczestnictwa w obowiązkowych naukach przedmałżeńskich.
Według prawa kanonicznego, nikogo nie można także przymusić do małżeństwa, zastraszać lub, co gorsze, uprowadzić:
- mówi prawo.
Ślubu kościelnego nie otrzyma także osoba, która przyjęła święcenia oraz ten, „kto ze względu na zawarcie małżeństwa z określoną osobą zadaje śmierć jej współmałżonkowi lub własnemu".
Zobacz również:
Ksiądz z TikToka ostrzega przed modną biżuterią. Noszenie jej to grzech!