Rudbekia marnieje w oczach. Widzisz biały nalot na liściach? Działaj natychmiast

Uprawa rudbekii nie należy do najtrudniejszych. Zdarza się jednak, że na liściach pojawia się biały nalot. To sygnał ostrzegawczy i warto działać natychmiast. W przeciwnym razie roślina zacznie marnieć w oczach. Co robić w takiej sytuacji? Jak pomóc rudbekii wrócić do formy?

Rudbekia to mało wymagająca, łatwa w uprawie roślina ozdobna. Co robić, gdy na liściach pojawi się biały nalot?
Rudbekia to mało wymagająca, łatwa w uprawie roślina ozdobna. Co robić, gdy na liściach pojawi się biały nalot?123RF/PICSEL

Rudbekia dość często jest wybierana jako ozdoba ogrodu. Może dorastać do 70 cm wysokości, ma duże kwiaty koloru żółtego lub jasnopomarańczowego, a środek ma niemal czarny kolor. Kwitnie od końca lipca do połowy listopada lub pierwszych mrozów.

Rudbekie są roślinami z rodziny astrowatych, które pochodzą z Ameryki Północnej. Mają sztywne pędy, które tworzą kępy. Rudbekie mają wiele gatunków - niektóre z nich są jednoroczne lub dwuletnie, a inne to byliny, które czasami mogą rosnąć przez kilkanaście lat w tym samym miejscu. Rudbekia jednoroczna to np. rudbekia owłosiona, z kolei rudbekie wieloletnie to np. lśniąca czy błyskotliwa. Jest przede wszystkim rośliną ozdobną o intensywnym kolorze, który wabi pszczoły, motyle i inne owady. Jest również wykorzystywana do bukietów - z jej kwiatów produkuje się natomiast olejki eteryczne. Nie ma wielu wymagań, a jej uprawa nie należy do zbyt skomplikowanych. To dobry wybór dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na prace ogrodowe przy kwiatach i innych roślinach.

Rudbekię najlepiej sadzić w pobliżu hiacyntów, krokusów czy tulipanów. Dzięki takiej kompozycji, kwiaty będą kwitnąć jeden po drugim, dzięki czemu zakątek ogrodu będzie przyciągał wzrok feerią kolorów przez cały czas.

Ogród bez pośpiechu. Terapeutyczna zieleń na PomorzuPolsat News

Rudbekia: wymagania

Idealne stanowisko dla rudbekii? Roślina będzie najlepiej rosła w słonecznym i ciepłym stanowisku, w którym znajduje się wilgotna, żyzna i przepuszczalna gleba. Nie przepada za suszą, dlatego podczas fali upałów i w okresie bezdeszczowym należy ją obficie podlewać. Rudbekia jest mrozoodporna, dlatego nie trzeba okrywać jej na zimę. Jednak przed zawiązaniem nowych pąków i latem najlepiej zasilić ją nawozem mineralnym.

Przycinanie rudbekii. Nie przegap terminu ważnego zabiegu

Rudbekia zachwyca pięknymi kwiatami
Rudbekia zachwyca pięknymi kwiatami123RF/PICSEL

Rudbekia kwitnie dość długo - zaczyna już pod koniec lipca, a kwiaty można podziwiać w pełnej krasie do końca października. Gdy przekwitną, warto je usuwać, bo dzięki temu roślina zawiąże nowe pąki.

Kiedy przycinać rudbekie? Zabieg najlepiej wykonać przed zimą. Trzeba to zrobić wtedy, gdy przekwitnie - w czasie pierwszych przymrozków musimy przyciąć łodygi nad ziemią.

Rudbekia marnieje w oczach. Widzisz biały nalot na liściach? Działaj natychmiast

Rudbekia to roślina dość odporna na działanie szkodników i patogenów. Niestety, jednak i ona czasami pada ich ofiarą. Najczęściej są to ślimaki, które tworzą dziury w płatkach kwiatów i liściach. W tym przypadku warto je zbierać lub zastawić pułapkę. Kolejnym szkodnikiem są przędziorki, które wysysają sok z liści, przez co na blaszce zaczynają się pojawiać niewielkie plamy. Rudbekia jest również atakowana przez mszyce, które za cel obierają sobie młode liście. Wytwarzana przez nie spadź pojawia się na liściach i pędach, przez co rudbekia deformuje się i obumiera.

Biały nalot na liściach to sprawka mączniaka
Biały nalot na liściach to sprawka mączniaka123RF/PICSEL

Kolejnym intruzem jest mączniak prawdziwy. Widzisz biały nalot na liściach? Działaj natychmiast. Pod nazwą mączniak prawdziwy skrywa się cała grupa chorób wywoływanych przez grzyby porażające części roślin znajdujące się nad ziemią. Często wybierają jeden konkretny gatunek rośliny. Mogą wywoływać objawy na liściach, łodygach, kwiatach i owocach.

Oto trzy kluczowe objawy, dzięki którym możemy stwierdzić, że rudbekię zaatakował mączniak prawdziwy. To biały nalot grzybni na powierzchni rośliny, zasychanie i żółknięcie liści, jak i zwijanie się liści. Jeżeli w porę nie zareagujemy, roślina zacznie obumierać.

Jak zwalczyć mączniaka? Jeżeli występuje w niewielkim stopniu, warto sięgnąć po biopreparaty. Jeżeli natomiast mączniak jest już dość rozpowszechniony, najlepiej sięgnąć po preparaty chemiczne.

Jeżeli jednak zależy nam na naturalnych sposobach pozbycia się mączniaka, możemy wykorzystać w tym celu drożdże. Specjalny oprysk przygotujemy poprzez rozpuszczenie 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody. Taką miksturą należy opryskać roślinę. Ma on działanie przeciwgrzybicze i pomaga zwalczyć nie tylko mączniaka, ale również choroby takie jak np. szara pleśń.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas