Tego nigdy nie rób z hortensją przed zimą. Zabieg jest dla niej zabójczy
Kuliste kwiatostany hortensji stanowią wyjątkową ozdobę ogrodów, dlatego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie roślin przed nadchodzącą zimą. Istnieje kilka jesiennych zabiegów z hortensją, których nie należy pomijać w swoim ogrodniczym terminarzu. Inaczej efektowne krzewy zmarnieją, a kwitnienie ich w kolejnym sezonie stanie pod znakiem zapytania. Podpowiadamy, jak postępować z nimi jesienią i jak powinno wyglądać zimowanie hortensji.
Spis treści:
Czy obcinać hortensje na zimę?
Sekator i nożyce już naostrzone, a ty jesteś w ferworze jesiennego porządkowania ogrodu. Czas na chwilę się zatrzymać, by rozwiązać wątpliwości związane z tym, kiedy przycinać hortensje i czy termin jesienny na pewno jest do tego odpowiedni.
W polskich ogrodach spotkać można kilka gatunków hortensji. Dla większości z nich skracanie pędów jest zabiegiem koniecznym dla zdrowego i bujnego wzrostu. Kluczowy jest jednak wybór właściwej pory.
- Jednymi z najchętniej uprawianych odmian są hortensje bukietowe i krzewiaste. Upewnij się, że masz odpowiednią wiedzę na temat ich specyfiki. Kwitną one bowiem na pędach tegorocznych, więc przycinać ja można wyłącznie wczesną wiosną.
- W przypadku równie popularnej hortensji ogrodowej, kwitnącej na pędach dwuletnich, obowiązuje ta sama zasada. Cięcie hortensji jesienią doprowadzi do utraty pąków, więc nie można spodziewać się kwitnienia w kolejnym sezonie.
Ważne: Przycięte pędy są jednocześnie bardziej narażone na przemarzanie, więc to kolejny argument przemawiający za tym, że jesienią nie należy obcinać hortensji.
Co zrobić z przekwitłymi kwiatostanami hortensji?
Kolorowe kwiaty cieszyły swoją urodą podczas całego sezonu. Czy trzeba usuwać przekwitłe kwiatostany hortensji przed zimą? Zabieg ten jest dozwolony w przypadku każdego gatunku efektownych krzewów. Należy jednak zachować ostrożność i zrobić to precyzyjnie, dokonując cięcia tuż nad miejscem, z którego wyrastają.
Jeśli nie czujesz się pewnie, mamy dobrą wiadomość. Suche kwiatostany nawet późną jesienią oraz zimą prezentują się całkiem nieźle, więc urozmaicą wygląd uśpionego ogrodu. Z powodzeniem możesz pozbyć się ich na wiosnę. Wcześniej usuwać warto jedynie pędy uszkodzone przez choroby i szkodniki.
Sprawdź: Rozmnażanie hortensji ogrodowej krok po kroku. Zamiast kupować, możesz pozyskać sadzonkę za darmo
Jakie zabiegi z hortensją wykonuje się jesienią?
Chcesz mieć pewność, że właściwie postępujesz ze swoimi roślinami w ogrodzie? Przedstawiamy listę zabiegów, które przyczynią się do stworzenia bajkowej przestrzeni w kolejnym sezonie.
- Sadzenie hortensji jesienią: O tej porze roku z powodzeniem możesz powiększyć swoją kolekcję roślin. Pamiętaj, by sadzonki hortensji umieścić w gruncie jak najszybciej po zakupie. Czynność tę można planować na wrzesień i październik, a jeśli pogoda pozwala - nawet na początek listopada. Wybieraj w miarę ciepłe, ale pochmurne dni.
- Jesienne nawożenie hortensji: Już od sierpnia należy zaniechać odżywiania azotem, zamieniając go na nawozy fosforowo-potasowe, które wpływają na zwiększenie mrozoodporności roślin. Późną jesienią hortensje warto zasolić kompostem lub obornikiem.
- Rozmnażanie hortensji: Na przełomie października i listopada przygotować można zdrewniałe sadzonki. Poczekaj do pierwszych przymrozków, aż łodygi zdrewnieją i przybiorą brązowy kolor.
Zimowanie hortensji: Jak zabezpieczyć krzewy na zimę?
Okres zimowy to prawdziwy sprawdzian zarówno dla roślin, jak i ogrodników. Od naszego przygotowania zależy bowiem przetrwanie krzewów w jak najlepszej formie i ich obfite kwitnięcie w kolejnym sezonie. Co trzeba wiedzieć na temat zimowania hortensji w ogrodzie?
- Najprostszą metodą zabezpieczenia krzewów jest kopczykowanie. Polega ono na okryciu roślin kopczykami z kory drzew iglastych albo torfu ogrodniczego. Taki rodzaj ściółki uchroni hortensje przed działaniem mrozu i nadmierną utratą wody. Zabieg zaplanuj na drugą połowę listopada, ponieważ zaleca się go przeprowadzać dopiero w momencie, gdy gleba delikatnie przemarznie. Jeśli się z tym pospieszysz, niepotrzebnie podniesiesz temperaturę podłoża, co może zmotywować hortensję do dalszej wegetacji, a to narazi ją na przemarznięcie.
- Wykorzystaj agrowłókninę dla zabezpieczenia hortensji. Chroni ona rośliny przed mrozem i porywistym wiatrem, a jednocześnie przepuszcza powietrze i wodę. Owiń swoje krzewy dwiema lub trzema warstwami i zawiąż je sznurkiem u podstawy. Nie spiesz się z jej zdejmowaniem na wiosnę, by nie narażać hortensji na działanie niespodziewanych przymrozków.
[Artykuł opublikowany 19.10.2022 r. i zaktualizowany 25.10.2022 r.]
Polecamy: