Ten miód nie pochodzi z Polski. Jego właściwości zdumiewają

Od wieków wiadomo, że miód jest skarbnicą zdrowia i do dziś stosowany jest nie tylko jako idealny dodatek do wielu dań w kuchni, ale też jest polecany w zakresie dbania o swoje zdrowie. Rodzajów i odmian miodu jest wiele, a wśród nich uwagę zwraca miód manuka, który naturalnie nie występuje w naszym kraju.

Skąd pochodzi miód manuka i dlaczego jest tak cenny?
Skąd pochodzi miód manuka i dlaczego jest tak cenny?123RF/PICSEL

Miód z dalekiej Nowej Zelandii. Co w nim jest wyjątkowego?

Miód w Polsce był wykorzystywany od czasów najdawniejszych, prawdopodobnie już w czasach pogańskich plemion słowiańskich. Miał ważne znaczenie w symbolice, wyznaniach, kuchni, ale też był znany jako środek leczniczy. Jego wartości prozdrowotne i kulinarne przetrwały do dziś, ale także z biegiem czasu wiedza na temat miodu, jego rodzajów i odmian znacznie się rozwinęła.

Oczywiście doceniamy nasze polskie miody, które wykazują niezwykłe działania prozdrowotne, a w okresie jesienno-zimowym są doskonałym źródłem wspierania odporności organizmu, jednak warto też przyjrzeć się miodowi, który nie występuje naturalnie w Polsce.

Mowa o miodzie manuka, który owszem, jest dostępny już w polskich sklepach, ale jego cena może nieco odstraszać. Wynika ona z dalekiej drogi, jaką ten miód musi przebyć do Polski oraz z jego unikatowości.

Miód ten pochodzi z Nowej Zelandii i części Australii. Wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru kwiatów krzewu Manuka (Leptospermum scoparium), który rośnie dziko na tamtejszych terenach. Od polskich miodów na pierwszy rzut oka różni się nieznacznie, jednak może wyróżniać się ciemniejszą barwą i bardziej intensywnym smakiem.

To, co naprawdę odróżnia ten miód od tych zbieranych w Polsce, nie jest widoczne dla oczu.

Niezwykła moc miodu manuka. Co kryje w sobie to płynne złoto?

To, co kryje się w miodzie manuka ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie
To, co kryje się w miodzie manuka ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie 123RF/PICSEL

Miód manuka wyróżnia na tle innych miodów przede wszystkim jego skład. Najważniejszy składnik aktywny, który nadaje miodowi Manuka silne właściwości antybakteryjne to Methylglyoxal (MGO).

W miodzie Manuka poziom MGO jest bardzo zróżnicowany - od 30 do ponad 800 mg/kg, a im wyższa zawartość MGO, tym silniejsze działanie antybakteryjne.

Podobnie jak inne miody, miód Manuka również zawiera nadtlenek wodoru, który ma działanie antybakteryjne, ale jego działanie jest wzmocnione właśnie dzięki obecności MGO.

Prócz tego miód manuka zawiera także witaminy z grupy B oraz minerały - wapń, potas oraz cynk.

Właśnie dzięki temu konkretnemu składowi miód manuka ma wyjątkowo silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Zwalcza bakterie, wirusy i grzyby. Może być stosowany na rany, oparzenia, wrzody żołądka oraz infekcje dróg oddechowych.

Czytaj też:

Czarny słoik i złoty miód. To prawdziwe eliksiry zdrowiaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas