To idealny moment na zaśnięcie. Musisz znaleźć indywidualne okno snu

Nie możesz zasnąć? Spróbuj poszukać najbardziej optymalnego dla siebie momentu. Okno snu, bo tak jest on nazywany, różni się u każdego z nas, jednak w większości przypadków mieści się między 21:30 a 23:30. Kiedy znajdziesz już "swoją" godzinę, zasypianie może stać się o wiele prostsze.

Znajdź swoje okno snu, a zaśniesz szybciej
Znajdź swoje okno snu, a zaśniesz szybciej123RF/PICSEL

Sen to jeden z najważniejszych aspektów naszego życia. Niestety wiele osób zmaga się z problemami z nim związanymi - najczęściej nie mogą zasnąć lub budzą się kilka razy w nocy. Istnieje pewien sposób, dzięki któremu zasypianie może stać się łatwiejsze.

Czym jest okno snu?

Okno snu to optymalny moment, w którym organizm jest gotowy i pragnie wejść w stan snu. To indywidualny czas dla każdego, zależny od preferencji i potrzeb danej osoby. Nie można więc wskazać jednej właściwej dla wszystkich pory. Jednak eksperci sugerują przedział między 21:30 a 23:30 jako potencjalnie optymalny czas dla większości osób.

W poszukiwaniu własnego okna snu warto kierować się zalecanymi 8 godzinami snu. Bez względu na to, czy uznajesz tę ilość za niezbędną, czy nie, przyjmij ją jako punkt odniesienia, zwłaszcza jeśli musisz wstać o konkretnej porze, np. o 6:00. Staraj się zasnąć odpowiednio wcześnie - w tym przypadku o 22:00.

Pamiętajmy też, że zwykle zasypianie nie następuje natychmiast po położeniu głowy na poduszce, dlatego warto pomyśleć o wcześniejszym pójściu do łóżka, na przykład o 21:30, zwłaszcza jeśli potrzebujesz czasu na uspokojenie i wyciszenie się.

Sposoby na lepszy sen

W jaki jeszcze sposób możemy zadbać o lepszy sen?

  • nie używaj telefonu tuż przed snem - rezygnacja z korzystania z urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie wpłynie korzystnie na wyciszenie się,
  • nie pij kawy wieczorem i nie jedz kilka godzin przed pójściem spać - kofeina ma działanie pobudzające i może powodować trudności z zaśnięciem, podobnie jak proces trawienia zjedzonego chwilę wcześniej jedzenia,
  • znajdź własną wieczorną rutynę - na każdego działa coś innego, jednak warto wypróbować np. medytację, muzykę relaksacyjną czy czytanie.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas