Reklama

To jeden z najważniejszych etapów podczas uprawy pomidorów. Nie popełniaj tego błędu

Pielęgnowanie własnego ogródka i skrupulatne dopieszczanie posadzonych w nim warzyw, to z jednej strony świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale i spore wyzwanie. Jeśli chcemy cieszyć się smakiem pysznych pomidorów zerwanych prosto z krzewu, musimy najpierw zadbać o prawidłowych rozwój rośliny na kilku etapach jej kwitnienia.

Pomidory to jedne z najczęściej uprawianych warzyw przez miłośników ogródków, którzy w zdecydowanej większości są zdania, że smak takiego warzywa pozbawionego oprysków, jest jedyny w swoim rodzaju.

Jednak żeby pomidory wyrosły duże, zdrowe, soczyste i przede wszystkim pyszne, należy wykonać szereg zabiegów, a jednym z nich jest ogławianie pomidorów.

Na czym polega ogławianie pomidorów?

Ogławianie pomidorów to czynność polegająca na usuwaniu liści rośliny. Sęk w tym, że należy wiedzieć, na którym etapie kwitnienia powinniśmy wykonać taki zabieg. Zanim zabierzemy się za ogławianie pomidorów, musimy najpierw wykonać dwa pierwsze zabiegi związane z usuwaniem liści.

Reklama

Czytaj także: Zadziała jak kojący balsam, pobudzi pomidory do wzrostu. Zmieszaj z wodą jeden składnik

Usuwanie wilków - czyli mówiąc najprościej usuwanie bocznych pędów rosnących pomiędzy liśćmi a łodygą. Boczne pędy, nazywane potocznie wilkami należy usunąć w pierwszej kolejności i już od momentu, kiedy zaczną się pojawiać.

Boczne pędy zabierają roślinie wiele energii, przez co może ucierpieć proces dojrzewania pomidorów, dlatego wilków pozbywajmy się regularnie.

Warto zobaczyć: Nigdy nie sadź tych roślin w sąsiedztwie pomidorów. Uprawa szybko zmarnieje

Usuwanie liści dolnych - mowa o liściach znajdujących się poniżej gron owocowych. W tym przypadku nie pozbywamy się wszystkich liści, zostawiając te rosnące najbliżej owoców pomidora. To właśnie dzięki nim pomidory mogą czerpać zasoby cukru.

Ogławianie pomidorów - to ostatni etap zabiegu związanego z obrywaniem liści z pomidora. Ogławianie polega na usunięciu wierzchołka pędu głównego. Ma on na celu zatrzymanie rozrostu rośliny, dzięki czemu cała energia zostaje skumulowana na dojrzewanie zawiązanych już owoców w gronach.

Kiedy należy ogławiać pomidory?

Jeśli naszym celem jest zebranie jak największych plonów pomidorów gotowych do spożycia, ogławianie powinno nastąpić na mniej więcej siedem tygodni przed planowanym zakończeniem uprawy.

W większości przypadków ogrodnicy zbierają pomidory maksymalnie do końca września z uwagi na fakt, iż to ostatni moment sprzyjających warunków atmosferycznych, od których zależy, czy pomidory prawidłowo dojrzeją. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pomidory | ogródek | plony | uprawa pomidorów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy