To zachowanie psów denerwuje właścicieli. Może pomóc bardzo drobna zmiana
Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, dlaczego pies drapie i "przekopuje" legowisko lub kopie w kanapę przed zaśnięciem. Niektóre pupile robią to niemal za każdym razem, zanim ułożą się do snu. To naturalne zachowanie, które zostało zwierzętom z dawnych czasów, kiedy żyły na łonie natury. Niekiedy może być jednak sygnałem alarmowym.
Ten, kto obserwował psa układającego się do snu, mógł zauważyć pewne specyficzne zachowania. Czworonogi często bowiem udeptują miejsce, gdzie mają zamiar się położyć, chodzą w kółko, a czasem nawet traktują je pazurami. O ile zrobienie kilku kółek nie napawa niepokojem, o tyle część właścicieli martwi się, dlaczego pies drapie podłogę lub meble przed snem, albowiem może być to uciążliwe.
Spis treści:
Dlaczego pies kopie w legowisko?
Psy mają wiele pierwotnych odruchów z czasów, gdy nie mieszkały w domach z ludźmi. Ugniatanie legowiska jest jednym z nich. Przed wygodnymi leżankami spały głównie na ziemi, toteż musiały sprawdzić, czy miejsce, gdzie planowały spędzić noc, jest dostatecznie wygodne. Chodzenie w kółko pomagało psom "wyczuć" miękkość terenu. Udeptywanie mogło dodatkowo ułożyć trawę, aby zwiększyć komfort.
Energiczne kopanie podłoża to także zachowanie w pełni naturalne. Miało to na celu odpędzenie myszy i owadów znajdujących się w miejscu, które zwierzę obrało sobie na nocleg. Dzisiaj oczywiście, gdy pies kładzie się spać na leżance czy nawet na meblach, nie ma takiej potrzeby. Instynktu jednak nie na da się tak łatwo opanować. Przez to wielu właścicieli może zaobserwować, jak ich pupil kręci się po posłaniu, układa je po swoim, a czasem nawet kopie.
Dlaczego pies drapie podłogę?
Większym utrapieniem jest nie ugniatanie czy kopanie, a drapanie. Tutaj również mamy do czynienia z odruchem zapisanym w genach. Niekiedy psy musiały kopać doły i nory w ziemi, aby ochronić się przed wahaniami temperatur. Takie rozwiązanie było szczególnie przydatne w przypadku upałów, bo goła ziemia daje nieco chłodu.
Niestety pierwotne odruchy są silniejsze niż nowe przyzwyczajenia. Dlatego niektóre psy drapią meble, posłania, czy nawet zupełnie twarde i gładkie powierzchnie, takie jak podłoga. Choć może być to uciążliwe, to pod warunkiem, że zdarza się sporadycznie, nie powinno być powodem do zmartwień. To po prostu zew natury, która tkwi w kodzie genetycznym naszego zwierzaka.
Sprawdź także: Jak nie wybierać psa? Tak wyrządzisz krzywdę sobie i psu
Kiedy drapanie legowiska jest problemem?
Nie trzeba więc specjalnie martwić się o to, dlaczego pies "kopie" w dywanie, o ile nie obserwujemy tego zbyt często. W przeciwnym przypadku może nas to zaniepokoić. Jeśli pies bez przerwy próbuje zmienić ułożenie swojego legowiska, bez ustanku udeptuje czy drapie miejsce, na którym śpi, może oznaczać to, że jest mu po prostu niewygodnie.
Należy pamiętać, aby leżanka była dostosowana do rozmiarów i potrzeb czworonoga. Może się okazać, że legowisko jest za małe lub za twarde, ale też za duże albo za miękkie.
Jakie zachowanie psa może niepokoić?
Każda zmiana zwyczajów u psa lub pojawienie się nowych regularnych zachowań powinny zwrócić naszą uwagę. Co prawda nie zawsze będzie to oznaką problemu, ale może być to niekiedy sygnał, że ze zdrowiem zwierzęcia zaczyna dziać się coś złego. Czasem to oczywiste objawy jak utrata apetytu, wzmożone pragnienie, zmniejszenie aktywności lub zaprzestanie zabaw, które mogą świadczyć o problemach natury neurologicznej, stresie bądź strachu.
Innym razem mogą być to mniej zrozumiałe rzeczy, jak przyciskanie głowy do twardych przedmiotów, będące konsekwencją silnego bólu w okolicach czaszki, a nawet guza mózgu, saneczkowanie, które jest wynikiem swędzenia spowodowanym pasożytami lub stanem zapalnym albo silne drapanie czy gryzienie przy problemach dermatologicznych.