Traktowany tylko jako dodatek do dań. Kryje w sobie wielkie dobro
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Stanowi przybranie wielu sałatek, a kanapki nim posypane zyskują nowy wymiar smaku. Mowa o szczypiorku, który traktowany jest tylko jako przybranie do dań. Szkoda, bo kryje w sobie wielką moc witamin i powinien częściej znajdować się na naszych talerzach. Dlaczego więc warto go jeść?
Tylko jako dodatek? Długa historia szczypiorku
Kanapki z sałatą, żółtym serem, pomidorem i odrobiną majonezu, na wierzchu posypanym właśnie nim - szczypiorkiem - to dla wielu śniadanie lub kolacja idealne.
Zobacz również:
- Promienna cera nawet w chłodne dni. Jak zadbać o skórę w okresie jesienno-zimowymart. sponsorowany
- Nazywany "przyjacielem ogrodników". Rośliny wyrosną ze zdwojoną siłą
- Matowe srebro odzyska blask. Łatwo pozbędziesz się czarnego nalotu
- Nasmaruj patelnię i odczekaj. Tłuszcz przestanie pryskać na wszystkie strony
Niepozorna zielenina na samym wierzchu kanapek lub sałatki stanowi często uwiecznienie kulinarnego dzieła. Mało kto jednak wie, że szczypiorek jest jedną z najstarszych roślin uprawianych w Europie.
Był znany i stosowany już w średniowieczu. Roślina ta była uprawiana nie tylko dla walorów smakowych, ale również ze względu na swoje właściwości lecznicze.
Nic w tym dziwnego, bo jego smak potrafi nadać charakteru całej potrawie. I tak do dziś szczypiorek doskonale komponuje się z jajkami w niemal każdej postaci. Świetnie sprawdzi się zarówno w jajecznicy, jak i w jajkach gotowanych na twardo.
Można śmiało go łączyć z ziemniakami albo z białym twarogiem, tworząc pastę do chleba. Szczypiorek często jest używany także do przygotowywania sosów, takich jak sos śmietanowy czy jogurtowy.
Patrząc na jego właściwości i bogactwo witamin, możemy śmiało dodawać go znacznie więcej do potraw.
Istny magazyn witamin. Działa holistycznie na całe ciało
Ta niepozorna roślina jest źródłem wielu witamin. Szczypiorek zawiera witaminy C, K, A, kwas foliowy, a także błonnik, fosfor, wapń, magnez, potas i żelazo. Znajdziemy w nim także fitoncydy - naturalne związki o działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym.
Wprowadzając go do naszej diety, możemy spodziewać się polepszenia trawienia, dzięki błonnikowi. Zaś dzięki witaminom możemy liczyć na poprawę odporności, wspomaganie układu krążenia, czy wspomaganie wzroku.
Szczypiorek działa także przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie, dzięki wspomnianym fitoncydom.
Choć tak dla nas dobry i zdrowy powinien jednak być odstawiony przez osoby borykające się z alergią na cebulę i czosnek, gdyż należy do tej samej rodziny roślin i może wywoływać podobne reakcje alergiczne, a także przez osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew.
Ze względu na wysoką zawartość witaminy K, która wpływa na krzepliwość krwi, osoby stosujące antykoagulanty powinny skonsultować się z lekarzem i dietetykiem.