Twój kot woli ciepłe jedzenie? Wyjaśnienie może być zaskakujące
Oprac.: Łukasz Piątek
Wiadomo o nich, że chodzą swoimi drogami i że to my jesteśmy dla nich, a nie one dla nas. Koty, to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, o których zdrowie powinniśmy należycie dbać, zapewniając czworonogom m.in. dobrze zbilansowaną dietę. Jak zatem prawidłowo karmić kota i czy przygotowywane dla niego posiłki powinny być ciepłe, czy zimne? A może nie ma to żadnego znaczenia?
Co powinien jeść kot?
Jedną z najpopularniejszych form karmienia kota, jest korzystanie ze specjalnych karm przeznaczonych właśnie dla tych zwierząt. Na rynku dostępne są karmy suche i mokre, a ponadto do wyboru jest mnóstwo ich rodzajów - począwszy od smaku, rodzaju mięsa, aż po skład wyselekcjonowany dla kotów cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości.
Specjaliści twierdzą, że kotu powinniśmy serwować przede wszystkim karmę mokrą, bo konsystencją najbardziej przypomina naturalny pokarm, do którego naszemu kotu instynktownie najbliżej. Jednak z powodzeniem można stosować naprzemiennie karmę mokrą i suchą.
Karmy dla kotów dobrej jakości powinny zawierać minimum 70 proc. mięsa i nie posiadać w składzie zbóż. Dlaczego? Układ pokarmowy kota nie jest najlepiej przystosowany do trawienia dużej ilości węglowodanów. Dorosły kot nie powinien również spożywać mleka, ponieważ zanika u nich laktaza, czyli enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy. Mleko należy podawać kotom na ich bardzo wczesnym etapie życia - tuż po urodzeniu.
Wybierając karmę dla kota, zwróćmy uwagę, czy w jej składzie znajduje się tauryna, czyli aminokwas mający niebagatelny wpływ na prawidłową pracę serca kota.
Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czy ich pupil powinien zajadać się surowym mięsem. Surowe mięso nie zaszkodzi kotu, o ile jest dobrej jakości i nie posiada zanieczyszczeń.
Warto wiedzieć: Dlaczego koty udają chleb? Przyczyna zwykle jest jedna
Jedzenie dla kota - ciepłe czy zimne?
Czy temperatura karmy dla kota ma jakiekolwiek znaczenie? Oczywiście o ile nie mówimy o skrajnościach - czyli bardzo gorącym lub bardzo zimnym jedzeniu - to nie wpływa ono na jego zdrowie. Zatem dlaczego specjaliści sugerują, żeby częściej podawać naszemu pupilowi jedzenie ciepłe?
Wszystko sprowadza się do naturalnych, zakodowanych instynktów kota. Ciepła, mokra karma o odpowiedniej konsystencji najbardziej przypomina pożywienie, na które koty samodzielnie polują w środowisku naturalnym. Zatem jeśli wyjmujesz karmę prosto z lodówki i serwujesz ją od razu swojemu kotu, to niewykluczone, że zwierzak tylko spojrzy na ciebie z kocim politowaniem.
Czytaj również: Trzy oznaki, że twój kot... obraził się na ciebie!