Tworzy w ogrodzie ażurowe korony. Kwitnieniu może przeszkodzić tylko jedna rzecz

Tamaryszek to nietuzinkowa roślina ozdobna, ubarwiająca ogrody ażurową koroną kwiatów. Wygląda niezwykle elegancko, więc można być zaskoczonym, że do bujnego rozwoju nie potrzebuje zbyt wiele. Upodobał sobie mało żyzne gleby, kapitalnie radzi sobie nawet przy ruchliwych drogach, gdzie nie brakuje zanieczyszczeń. Poznaj specyfikę tamaryszka, by przekonać się, że jego uprawa nie jest skomplikowana, przynosi za to mnóstwo satysfakcji.

Tamaryszek to krzew o bardzo ciekawym pokroju
Tamaryszek to krzew o bardzo ciekawym pokroju123RF/PICSEL

Sąsiedzi będą patrzeć z podziwem, czyli jak wygląda tamaryszek?

Dokładna charakterystyka zależy od odmiany. Posiadają one jednak pewne cechy wspólne. Tamaryszki potrzebują sporo przestrzeni, więc świetnie sprawdzają się w roli soliterów w ogrodzie. Ich korona jest dość szeroka, więc trzeba wziąć to pod uwagę podczas sadzenia. W zależności od gatunku tamaryszek uznaje się za krzew lub niewielkie drzewo.

Liście są drobne — przypominają igły lub łuski i przyjmują odcienie zieleni oraz szarości. Kiedy kwitnie tamaryszek? Najpiękniej prezentuje się wiosną i latem, kiedy na jego pędach pojawiają się zebrane w kłosowatych gronach kwiaty w kolorach: białym, różowym, czerwonym albo fioletowym. Po przekwitnięciu roślina wykształca owoce w postaci małych torebek skrywających nasiona.

Kwitnienie tamaryszka robi wrażenie
Kwitnienie tamaryszka robi wrażenie123RF/PICSEL

Tamaryszek — najpopularniejsze odmiany

Ojczyzną rośliny są tereny południowo-wschodniej Europy oraz Bliskiego Wschodu. Mimo różnic w klimacie jest w stanie znakomicie radzić sobie w polskich ogrodach, nawet zimą. Na terenie naszego kraju powszechnie uprawia się trzy odmiany tamaryszka. Różnią się przede wszystkim terminem kwitnienia.

  • Tamaryszek drobnokwiatowy: Bywa nazywany też czteropręcikowym (Tamarix tetrandra). Jego kwiaty podziwiać można od maja do czerwca.
  • Tamaryszek pięciopręcikowy: Długie, barwne grona kwiatów pojawiają się na krzewie w okresie od lipca do września, więc odmiana jest polecana dla ogrodników, którzy kolorowe rośliny chcą podziwiać do wczesnej jesieni.
  • Tamaryszek francuski: Kwitnie latem — w czerwcu oraz lipcu. Co ciekawe, był wykorzystywany w medycynie ludowej jako środek na dolegliwości żołądkowe, infekcje skórne oraz ukąszenia węży.
Tamaryszki podziwiać można m.in. w miejskich parkach
Tamaryszki podziwiać można m.in. w miejskich parkach123RF/PICSEL

Nie tylko wygląd ma znaczenie. Zastosowanie tamaryszka w ogrodzie

Choć wygląda zjawiskowo, doznania estetyczne nie są jedyną rolą tamaryszka w ogrodzie. Znakomicie wypełnia przestrzeń, może być ciekawym akcentem na tle zielonych żywopłotów. Przy twoim domu nie będzie nudno! Trzeba jednak zwrócić uwagę także na fakt, że tamaryszek przyciąga do ogrodu owady zapylające (w tym pszczoły i trzmiele), co pozytywnie wpływa nie tylko na całe środowisko, ale też kwitnienie innych roślin w najbliższym sąsiedztwie.

Nie bez przyczyny okazy te bywają sadzone w obszarach miejskich i przemysłowych. Nie dość, że takie warunki im nie przeszkadzają, to jeszcze tamaryszki pomagają w oczyszczaniu powietrza z pyłów i zanieczyszczeń. Warto mieć je w ogrodzie, jeśli mieszkamy blisko ruchliwych dróg. Co więcej, są odporne na zasolenie gleby, więc nie zaszkodzi im zimowe odśnieżanie i stosowanie środków rozpuszczających lód.

Uprawa tamaryszka nie jest trudna, ale o jednym trzeba pamiętać

Tamaryszek bardzo źle reaguje na przesadzanie. Z tego względu należy dobrze przemyśleć lokalizację, w której zostanie posadzony. Stanowisko dla tamaryszka musi być słoneczne i ciepłe. Bez znacznego dostępu do światła nie ma mowy o obfitym kwitnieniu.

Podstawowe wymagania

Tuż po posadzeniu trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Kiedy tamaryszek się ukorzenia, potrzebuje częstych dostaw wody. Z tych powodów najlepszymi momentami na sadzenie są wczesna wiosna oraz jesień, kiedy potencjalne opady pomogą nam w nawodnieniu rośliny. Starsze okazy wykazują z kolei dużą odporność na suszę.

Nie wymaga zbyt żyznej gleby, ale w idealnych warunkach podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, piaszczyste. Tamaryszek jest uznawany za roślinę, która poradzi sobie w warunkach, które dla innych gatunków byłyby nie do przyjęcia. Ważne jest, aby tuż po zakończeniu kwitnienia przyciąć tamaryszka, usuwając stare pędy i suche kwiatostany.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas