Wykonaj ten zabieg, a borówka odwdzięczy się wielkimi owocami

Borówka amerykańska to jeden z najchętniej uprawianych krzewów w Polsce, a dzieje się tak z uwagi na fakt, że jej owoce są prawdziwą bombą witaminową. Zanim jednak będziemy się cieszyć doskonałym smakiem i wartościami odżywczymi borówki, musimy zadbać o odpowiednie warunki do jej kwitnienia.

Borówka amerykańska wymaga odpowiednio zakwaszonej gleby
Borówka amerykańska wymaga odpowiednio zakwaszonej gleby123RF/PICSEL

O czym należy pamiętać, chcąc uprawiać borówkę?

Wybranie odpowiedniego miejsca na posadzenie krzewu borówki sprawi, że będzie ona obficie owocować, dlatego trzeba jej zapewnić w ogrodzie stanowisko dobrze nasłonecznione i jednocześnie osłonięte od wiatru.

W uprawie borówki szczególnie ważna jest kwasowość podłoża, ponieważ zapewni to roślinie prawidłowy rozkwit. Zbyt wysokie pH w glebie sprawi, że borówka nie będzie pobierać z ziemi odpowiedniej ilości fosforu, przez co jej kwitnienie będzie zaburzone i wzrośnie ryzyko pojawienia się chorób.

Najlepiej, jeśli pH gleby pod borówkę wynosi od 3,5 do 4,5. Istotne jest także, by podłoże umiarkowanie zatrzymywało wilgoć i miał wysoką zawartość próchnicy. Wracając do kwasowości ziemi, to dobrym pomysłem przed posadzeniem borówki, jest sprawdzenie pH gleby. Jeśli okaże się, że kwasowość jest niewystarczająca, powinniśmy przeprowadzić zabieg zakwaszania ziemi.

W jakim miejscu sadzić borówkę amerykańską? Uwielbia konkretne stanowisko
W jakim miejscu sadzić borówkę amerykańską? Uwielbia konkretne stanowisko123RF/PICSEL

Domowe sposoby na zakwaszenie gleby pod borówkę

Ziemię pod borówkę możemy zakwaszać przy użyciu dostępnych preparatów, które dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by taką ekologiczną miksturę przygotować w zaciszu własnego domu, tym bardziej że nie jest to trudne.

Najprostszym sposobem na zakwaszenie gleby jest podlanie jej octem wymieszanym z wodą w proporcji 1:8. Należy pamiętać, by ziemię taką miksturą podlewać na ok. 3 tygodnie przed sadzeniem borówki. Specjaliści zwracają również uwagę, że takie rozwiązanie jest jednak krótkotrwałe i nie gwarantuje utrzymania odpowiedniej kwasowości gleby na dłużej.

Kolejne, domowe rozwiązanie polega na zakwaszaniu podłoża chlebem przygotowanym na zakwasie. Bochenek chleba żytniego umieszczamy w naczyniu i zalewamy wodą. Całość odkładamy do czasu fermentacji, zapewniając temperaturę pokojową. Sfermentowany chleb i wodę aplikujemy do podłoża, przez co skutecznie obniżymy pH gleby.

Chcąc utrzymać kwaśną ziemię przez dłuższy czas, należy ściółkować glebę wokół krzewów borówki, wykorzystując do tego m.in. korę ogrodową, torf czy drewniane zrębki.

Zakwaszanie ziemi powinniśmy wykonywać co roku, uprzednio sprawdzając jej pH. Pierwsze zakwaszenie podłoża, już po posadzeniu borówki, powinno odbyć się wiosną lub jesienią.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL