Ubrania zakazane w kościele. Tak nie ubieraj się w Wielkanoc
8 kwietnia w polskich kościołach święcić będziemy pokarmy, a w Niedzielę Wielkanocną świętować zmartwychwstanie Jezusa. W tak ważne dni powinniśmy dobrze przemyśleć swój ubiór, bo księża coraz częściej przypominają, że kościół nie jest miejscem na rewię mody i wytykają wiernym najczęstsze błędy. W czym nie wypada iść w Wielkanoc do kościoła?
Spis treści:
Jak ubrać się do kościoła?
Podstawową zasadą przy doborze garderoby do kościoła jest zachowanie skromności. Święte miejsca wymagają szacunku, więc elegancki, prosty ubiór będzie najlepszym rozwiązaniem. Przyjęło się, że panie powinny zakryć ramiona i zrezygnować ze spódnic powyżej kolan, a panowie zdecydować się na spodnie do kostek.
Niedzielny strój do kościoła powinien być odświętny i elegancki - dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju garsonki, sukienki i garnitury. Starsze panie zakładają także często chusty, kapelusze, a nawet rękawiczki.
Czytaj również: Z czego powinna spowiadać się kobieta?
Niebezpieczne kolory i kroje. Czego nie ubierać do kościoła?
Kościół katolicki dość jasno mówi o tym, jak powinniśmy ubierać się do kościoła. Choć strój ten nie musi być nudny, to należy zachować umiar i oddać szacunek miejscu, w którym przebywamy. Z informacji zamieszczonych na stronie parafii Cudzynowice wynika, że kobiety powinny kategorycznie zrezygnować ze strojów prowokujących i skupiających na sobie uwagę innych osób. Według księży, szczególnie mocno rażą:
- odsłonięte ramiona i pachy
- nagie plecy
- odsłonięte uda
- zbyt głęboko wycięty dekolt.
Jeśli kobieta zakładając strój wie, że wygląda w nim powabnie, atrakcyjnie (a wręcz seksownie) – to dla niej wskazówka, że prawdopodobnie ten ubiór nie jest odpowiedni do kościoła
- czytamy na stronie.
Panowie powinni natomiast włożyć garnitur, koszulę (najlepiej białą), krawat oraz półbuty. Należy zrezygnować z jeansów z przetarciami, T-shirtów, strojów sportowych i roboczych. Niedopuszczalne są także krótkie spodenki.
Jeśli chodzi o kolory ubrań, to kościół nie precyzuje tej kwestii, ale najbezpieczniejsze będą kolory stonowane, potocznie uznawane za eleganckie, czyli takie jak np. czerń, beż, brąz czy odcienie szarości. Nie warto jednak popadać w przesadę i nic się nie stanie jeśli przemycimy w swojej odświętnej garderobie mocniejsze barwy - wszystko w granicach rozsądku i dobrego smaku.
W czym nie wypada iść do kościoła?
Niedzielny i świąteczny strój do kościoła powinien być elegancki, skromny i klasyczny. Oczywistym wydaje się fakt, że powinien być także czysty. W czym nie wypada iść do kościoła?
- w sukienkach i bluzkach z odsłoniętymi ramionami i plecami
- w spódniczkach i sukienkach mini
- w zbyt głęboko wyciętych dekoltach
- w krótkich spodenkach i szortach
- w bluzkach odsłaniających brzuch
- w ubraniach opinających ciało - leginsach czy mocno opiętych sukienkach
- strojach sportowych i roboczych
- w ubraniach prześwitujących
- w ubraniach odsłaniających bieliznę
- w zbyt swobodnym obuwiu np. klapkach.
Księża zauważają, że w takich krajach jak np. Chorwacja, Włochy czy Malta niewłaściwy ubiór uniemożliwia wejście do świątyni. W Polsce również przybywa osób, które sądzą, że reguły te powinny zacząć obowiązywać także w naszym kraju.