Włóż do święconki, by przyciągnąć pieniądze. Działa przez cały rok
W Wielką Sobotę większość z nas włoży do koszyczków wielkanocnych symboliczne pokarmy i słodkie przysmaki i uda się na uroczyste poświęcenie ich w kościele. Księża jasno mówią o tym, co powinno znaleźć się w święconce, ale część z nich dopuszcza włożenie do niej dodatkowych drobiazgów. Jeden z nich pozwoli przyciągnąć pieniądze!
Święconka to nazwa wszystkich pokarmów, które święcimy w Wielką Sobotę w kościele katolickim. Zwyczaj ten praktykowany jest nie tylko w Polsce, ale także w innych europejskich krajach np. Austrii czy Słowenii.
Potrawy, które wchodzą w skład święconki to:
- baranek z masła lub cukru, który symbolizować ma Chrystusa Zmartwychwstałego
- jajka w postaci pisanek, kraszanek, ale także jajka z czekolady, które są symbolem nowego życia, odrodzenia i zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią
- chlebek jako symbol Ciała Jezusa Chrystusa, ale także godności człowieka
- wędliny i kiełbasa jako symbol dobrobytu
- sól, będąca symbolem oczyszczenia i chroniąca przed zepsuciem
- pieprz, symbolizujący gorzkie zioła
- chrzan, który symbolizuje witalność
- ciasto (zazwyczaj babka), które symbolizuje ludzką pracę, ale ma być także osłodą po 40 dniach postu
- ser, który jest symbolem związku człowieka ze zwierzętami i przyrodą
- woda (rzadszy zwyczaj), która ma obmywać ludzi z win i grzechów.
Czego nie wolno wkładać do koszyczka wielkanocnego?
Włóż do święconki, a przyciągniesz pieniądze!
Jeśli traktujemy święconkę jako część tradycji i nie przestrzegamy kategorycznie zaleceń kościoła, możemy włożyć do niej coś jeszcze. Chodzi o monetę, która jest symbolem dobrobytu i przyciągnie do nas pieniądze. Monetę należy włożyć do koszyczka w poranek Wielkiej Soboty, przed dodaniem pozostałych elementów. Nominał nie ma znaczenia, ale należy pamiętać, by wyciągnąć ją z koszyczka po powrocie do domu.
Poświęconej monety nie należy wydawać, ale włożyć do portfela, by przyciągała pieniądze cały rok lub schować w bezpiecznym miejscu w domu, by zapobiec "uciekaniu" pieniędzy z domowego budżetu. Monetę tę można także oddać komuś lub przekazać na cele charytatywne.
Zobacz również: