Uciążliwe gniazdo os na balkonie? Tyle zapłacisz za jego usunięcie

Karolina Słodkiewicz

Opracowanie Karolina Słodkiewicz

Osy i ich użądlenie mogą być dla nas szczególnie groźne, jeśli jesteśmy uczuleni na jad owada. Z tego powodu ich gniazdo w pobliżu okien może budzić silne obawy. Poza tym jego obecność może sprawiać, że w naszym mieszkaniu jest coraz więcej niechcianych insektów. Jak pozbyć się gniazda os z balkonu?

Jak samodzielnie usunąć gniazdo os z balkonu?
Jak samodzielnie usunąć gniazdo os z balkonu?INTERIA.PL

Gniazda os z balkonu można się pozbyć samodzielnie, jednakże istnieje również możliwość zatrudnienia specjalnej firmy lub zadzwonienia pod numer straży pożarnej. W przypadku mieszkań w blokach warto skontaktować się z administracją budynku — to na niej ciąży obowiązek pozbycia się intruzów.

W przypadku prywatnych balkonów i tarasów zdecydowanie najczęściej wybieraną opcją jest samodzielne usunięcie gniazda os. Nie każdy natomiast potrafi to poprawnie i bezpiecznie zrobić.

Jak samemu zlikwidować gniazdo os?

Samodzielne likwidowanie gniazda os wymaga specjalnego przygotowania. Należy zacząć od upewnienia się, że podczas zabiegu w pobliżu nie będzie osób, którym ukąszenie owada mogłoby zaszkodzić. Są to więc dzieci, osoby starsze, a przede wszystkim alergicy. Osoba, która będzie usuwać kokon, powinna być ubrana w odzież ochronną.

Likwidowanie gniazda os rozpoczynamy od użycia środka owadobójczego w sprayu. Z preparatu korzystamy, gdy owady wykazują niską aktywność, czyli w godzinach porannych lub wieczornych. Unikajmy wykonywania zabiegów w upały, gdyż osy wówczas są rozdrażnione i jest większe ryzyko ataku z ich strony.

Gniazdo os opryskujemy z odległości około 5 metrów przez co najmniej 10 sekund. Po czynności należy szybko się oddalić i odczekać tyle, ile zaleca producent. Najlepiej poczekać nawet do kilku dni, aby mieć pewność, że wszystkie osobniki zostały unieszkodliwione.

Po tym czasie przygotowujemy gruby worek na śmieci. Powoli i ze szczególną ostrożnością gniazdo os przykrywamy nim. Na koniec odrywamy je od ściany, a worek szczelnie zamykamy.

Ile kosztuje usuwanie gniazda os?

Ceny za usunięcie gniazda os wahają się między 400 a 800. Średnia cen w Polsce wynosi natomiast około 480 zł. Najwyższe ceny za usługę zapłacimy w Opocznie, bo niemalże 790 zł. Najmniej natomiast w Suwałkach i Włocławku, gdzie pozbycie się gniazda os to koszt około 480 zł.

Jak odstraszyć osy na balkonie?

Dzięki odstraszaniu os sprawimy, że owady niechętnie będą przebywać w pobliżu domu, balkonu czy tarasu. Skuteczne działanie w tym kierunku wykażą niektóre rośliny posadzone przy kłopotliwych miejscach. Odstraszająco na osy działają głównie: mięta, lawenda, bazylia, majeranek, tymianek. Zioła nie tylko pozytywnie wpłyną na nasze otoczenie, ale będzie też można wykorzystać je w kuchni.

Osy na balkonie odstraszy też zapach amoniaku. Jego aromat jest wyjątkowo drażniący dla tych owadów. Wystarczy, że jedną łyżkę tej substancji rozcieńczymy w litrze czystej wody. Zapach będzie na tyle silny, że osy nie będą się zbliżać do tego miejsca.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas