Ugotowana na niedzielnym rosole nie musi być nudna. Zobacz, jak ją przyprawić

Zupa pomidorowa to jedna z tych zup, która w wielu polskich domach serwowana jest przynajmniej raz w tygodniu. Wiadomo, że najczęściej powstaje na niedzielnym rosole, ale istnieją przecież miejsca, gdzie z większą uwagą przygotowuje się ją na obiad i jest wyczekiwanym, pierwszoplanowym daniem. A co zrobić, jeśli przyzwyczajeni jesteśmy do nudnej pomidorówki, która nie zachęca do spożycia? Wystarczy ją nieco podkręcić: dodatek kilku przypraw może być na wagę złota.

Zupa pomidorowa nie musi być nudna. Warto wiedzieć, jak ją przyprawić
Zupa pomidorowa nie musi być nudna. Warto wiedzieć, jak ją przyprawić123RF/PICSEL

Zacznij od bazy zupy pomidorowej

Jak przygotować idealną zupę pomidorową? Najlepiej nie iść na łatwiznę i nie korzystać z kostek rosołowych, ponieważ smak będzie odbiegał od idealnego. Sama woda jednak może nas rozczarować, dlatego warto zadbać o odpowiednią bazę naszej pomidorówki. Jeśli mamy taką możliwość, warto przygotować świeży bulion: albo wegetariański, albo z udziałem różnego rodzaju mięsa. Zanim jednak dodamy do niego pomidorowy wkład, warzywa i mięso warto wyjąć, ale pamiętajmy: nic nie może się zmarnować. Mięso może być podstawą potrawki i być daniem głównym, natomiast warzywa wspaniale nadają się na przygotowanie poczciwej sałatki jarzynowej.

„Ewa gotuje”: Pomidorowa zupa rybnaPolsat

Pomidory: zadbaj o ich jakość

Nie trzymaj się kurczowo przecieru. Do zupy dodaj świeże pomidory
Nie trzymaj się kurczowo przecieru. Do zupy dodaj świeże pomidory123RF/PICSEL

Istnieją różne sposoby przygotowania zupy pomidorowej, ale najłatwiejszym jest skorzystanie z przecieru pomidorowego. Oczywiście, nie jest to najgorszy pomysł, ale warto zawsze dać więcej warzywnej wstawki. Do bulionu świetnie nadaje się również pomidorowa passata albo warzywa z puszki. Warto tylko napomnieć, że pomidorowe przetwory mają mnóstwo likopenu, który jest zaliczany do naturalnych antyoksydantów, dlatego pomidorówka z taką wkładką będzie z całą pewnością zdrowa. Z drugiej strony, jeśli mamy bardzo dużo świeżych pomidorów, to żal z nich nie skorzystać. Wcześniej trzeba pozbyć się z nich skórki, czyli naciąć ostrym nożem u nasady (w kształcie krzyża) oraz zalać wrzątkiem na kilka chwil, by obieranie poszło jak z płatka.

Jeśli nie lubimy pływających nasionek w zupie pomidorowej, to można przecedzić warzywa przez drobne sitko. Oczywiście, jeśli mamy dobry blender, możemy wszystko zmielić na jednolitą masę, a ani skórki, ani pestki nie będą nas niepokoić. Chcemy nieco podkręcić smak zupy pomidorowej? Wystarczy ja zapiec przez pół godziny w piekarniku albo podsmażyć, zanim wylądują w garze z bulionem.

Moc przypraw: zupa pomidorowa na nowo

Zupa pomidorowa oczaruje domowników, jeśli podasz ją z odpowiednimi przyprawami (fot. Getty Images)
Zupa pomidorowa oczaruje domowników, jeśli podasz ją z odpowiednimi przyprawami (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Czym przyprawić zupę pomidorową? W takim wypadku sól i pieprz jest absolutnym minimum, aby potrawa była zjadliwa. Z drugiej strony, użycie pomidorów powoduje, że nasze danie może być kwaskowate, co nie każdemu może przypadać do gustu. Aby nieco złagodzić smak, można do garnka dodać łyżkę cukru, a zupa nie będzie powodowała grymasu na twarzy.

Jeśli standardowe przyprawy nam się znudziły, można troszkę poeksperymentować i skorzystać z niesztampowych dodatków. Co warto mieć na uwadze? Bazylia i oregano w duecie mogą sprawić, że nasze danie będzie miało zbliżony smak na modłę włoską. Z kolei dodatek lubczyku uszlachetni pomidorówkę i wyciągnie z niej głębię smaku. Z drugiej strony mało kto wie, że inne przyprawy również mogą poprawić nasze danie: z pomidorami łączy się doskonale szałwia. Wystarczy już szczypta, aby pomidorówka miała zupełnie inny smak. Miłośnicy wyjątkowych połączeń na pewno docenią dodatek cynamonu: w tej sytuacji wystarczy szczypta, ale taka wersja może zagościć już u nas na stałe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas