Ulga podatkowa na dziecko. Uważaj na limity zarobków

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Do milionów Polek i Polaków trafiły deklaracje podatkowe za rok 2023. Rodzice powinni pamiętać, że dzięki uldze podatkowej na dziecko mogą zapłacić mniejszy podatek. Kto może skorzystać z takiej możliwości i jakie kryteria należy spełniać?

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko?
Kto może skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko?123rf123RF/PICSEL

Czym jest ulga podatkowa na dziecko?

Ponadto posiadanie władzy rodzicielskiej, bez jej faktycznego wykonywania, utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów nie wystarcza do zastosowania ulgi.

Ulga podatkowa przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat, otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Ulga obowiązuje także na dziecko do 25. roku życia, jeśli nadal się uczy i suma jego dochodów (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychodów z ulgi dla młodych i ulgi na powrót nie przekracza dwunastokrotności kwoty renty socjalnej w wysokości, która obowiązuje w grudniu roku podatkowego - informuje strona rządowa.

Z ulgi podatkowej na dziecko mogą skorzystać rodzice, rodzice zastępczy i opiekunowie.
Z ulgi podatkowej na dziecko mogą skorzystać rodzice, rodzice zastępczy i opiekunowie. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Dla osób posiadających więcej niż jedno dziecko ustawodawca nie przewidział limitu dochodów, zatem ulgę można wówczas otrzymać bez względu na wysokość zarobków.

W przypadku posiadania jednego dziecka z niepełnosprawnością również nie ma ograniczeń dochodów, by móc skorzystać z ulgi.

Natomiast jeśli posiadamy jedno dziecko i wychowujemy je samotnie, to rocznie możemy zarabiać maksymalnie 112 tys. zł. Jeśli przekroczymy tę kwotę, ulga nie zostanie nam przyznana.

Jeśli rodzice posiadają jedno dziecko i są małżeństwem przez cały rok, to wówczas łączna, roczna suma zarobków może przekraczać 112 tys. zł.

Osoba posiadająca jedno dziecko i niebędąca w związku małżeńskim nie może zarabiać rocznie więcej niż 56 tys. zł, by przyznano jej ulgę podatkową na dziecko.

Ulga na dziecko przysługuje w wysokości:

  • na pierwsze dziecko 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
  • na drugie dziecko 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
  • na trzecie dziecko 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
  • na czwarte i każde kolejne dziecko 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 z).

Co to oznacza w praktyce? Na przykład jeśli masz troje dzieci, otrzymasz:

  • 1 112,04 zł na pierwsze dziecko,
  • 1 112,04 zł na drugie dziecko,
  • 2 000,04 zł na trzecie dziecko,
  • czyli łącznie uzyskasz 4 224,12 zł - informuje strona rządowa.
Ulgi podatkowe pozwalają na odliczenie od podatku dochodowego części poniesionych kosztów
Ulgi podatkowe pozwalają na odliczenie od podatku dochodowego części poniesionych kosztów123RF/PICSEL

Ulga na dziecko, a problem z "brakującym" podatkiem

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFaktu na łamach serwisu tvn24.pl zwrócił uwagę na problem z uzyskaniem ulgi w momencie, gdy "brakuje" nam podatku. O czym mowa? O sytuacji, gdy zapłacony w 2023 r. podatek jest niższy niż kwota przysługującej ulgi na dziecko.

Piotr Juszczyk uważa, że taki problem można jednak rozwiązać, ponieważ "przepisy pozwalają na odliczenie ulgi (dodatkowo także) z zapłaconych składek ZUS".

Aby otrzymać taki dodatkowy zwrot wystarczy, że w sekcji Ulgi i odliczenia -> Ulga na dzieci, dodatkowy zwrot lub informacje o uldze dla rodzin 4+ zaznaczysz dodatkową opcję: Chcę skorzystać z dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci. Dodatkowa kwota do zwrotu z ulgi na dzieci zostanie wypełniona automatycznie. Zatwierdzenie danych spowoduje wyświetlenie informacji o wysokości kwoty dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci i uwzględnienie jej w zeznaniu" - czytamy w serwisie tvn24.pl.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas