Ulubieniec naszych babć wraca do łask. Kiedy siać groszek pachnący?
Obecnie nieco zapomniany, w przeszłości cieszył się ogromną popularnością. Groszek pachnący był dość powszechną ozdobą w ogrodach naszych babć. Teraz roślina wraca do łask. Kiedy siać groszek pachnący?
Spis treści:
Groszek pachnący - niegdyś popularny w ogrodach naszych babć, na dość długo popadł w zapomnienie. Teraz roślina o delikatnie pachnących kwiatach wraca do łask i coraz częściej pojawia się w ogrodach i na balkonach.
Groszek pachnący: charakterystyka, odmiany
Groszek pachnący jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny bobowatych. W środowisku naturalnym występuje w krajach Basenu Morza Śródziemnego. Pnącza mogą osiągać wysokość do 2,5 m, z kolei odmiany karłowe od 20 do 30 cm. Cechą charakterystyczną są niezbyt duże, ale liczne barwne kwiaty o motylkowym kształcie, zebrane w grono. Mogą mieć barwę białą, różową, żółtą czy niebieską. Groszek pachnący kwitnie od czerwca do sierpnia.
Obecnie groszek pachnący to tak naprawdę sporo odmian różniących się między sobą barwą kwiatów, wysokością i pokrojem. Oto niektóre z nich:
- groszek pachnący "Senator" (kwiaty kremowe z bordowo - fioletowym wzorkiem),
- groszek pachnący "America" (kwiaty biało-czerwone),
- groszek pachnący "Matucana" (kwiaty bordowo-fioletowe),
- groszek pachnący "Villa Roma White" (kwiaty białe),
- groszek pachnący "Pink Cupid" (kwiaty różowo-białe).
Groszek pachnący: uprawa, wymagania
Groszek pachnący najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Oprócz tego lubi żyzne, próchniczne i wapienne podłoże. Nim posiejemy groszek w odpowiednim miejscu, stanowisko należy wzbogacić odpowiednio rozłożonym kompostem.
W czasie suszy roślinę należy regularnie podlewać. Roślina dość szybko rośnie i zawiązuje wiele kwiatów, dlatego potrzebuje dużej dawki substancji odżywczych. Dlatego też w czasie kwitnienia należy je zasilać nawozami do roślin kwitnących.
Kiedy siać groszek pachnący? Oto kluczowy termin
Kiedy siać groszek pachnący? Roślina nie jest zbyt wrażliwa na zimno, dlatego można ją wysiewać do gruntu już w kwietniu. Jeśli warunki będą sprzyjające, możemy to zrobić nawet końcem marca. Aby nasiona lepiej kiełkowały, tuż przed planowanym sadzeniem, można je moczyć w ciepłej wodzie przez dobę.
Groszek pachnący kwitnie dość krótko, bo od końca czerwca do sierpnia. Czas ten można przedłużyć, jeśli będziemy wysiewać nasiona co dwa tygodnie, zaczynając od kwietnia, a kończąc początkiem czerwca. Dzięki temu kwiaty będą ozdobą ogrodu czy balkonu aż do jesieni.
Nasiona należy wysiewać po 2-3 do jednego dołka. Odstępy między nimi powinny wynosić ok. 20 cm.
Gdy sadzonki wykiełkują, możemy zapewnić im odpowiednie podpory, dzięki którym będą prawidłowo rosły. Nie można też zapominać o regularnym usuwaniu chwastów, zwłaszcza w początkowy etapie wzrostu.
Groszek pachnący zazwyczaj zdobi ogrodzenia, altany czy pergole. Może być też uprawiany w pojemnikach i stanowić dekorację balkonów i tarasów.
***