Uniwersalny płyn to bardzo zły wybór. Spójrz także na końcówkę do odkurzania

Dobrej jakości drewniana podłoga, to nie tylko kwestia estetyki pomieszczenia, ale i pewnego rodzaju inwestycja, która przy założeniu, że wiemy, jak odpowiednio dbać o taki parkiet, będzie nas cieszyć przez długie lata. Jak zatem czyścić taką podłogę, by zminimalizować ryzyko jej zniszczenia i wydłużyć jej żywotność?

Jak dbać o drewnianą podłogę, by służyła nam przez długie lata?
Jak dbać o drewnianą podłogę, by służyła nam przez długie lata?123RF/PICSEL

Jak myć drewnianą podłogę?

Chcąc cieszyć się pięknie wyglądającą, drewnianą podłogą, należy pamiętać o jej regularnym odkurzaniu. Rzecz jasna, powinniśmy stosować specjalne końcówki do odkurzania, które nie porysują podłogi i dokładnie zbiorą z niej m.in. kurz, piasek i resztki jedzenia.

Kolejnym etapem jest tzw. mopowanie, czyli czyszczenie podłogi wilgotnym mopem lub ściereczką z opcjonalnym zastosowaniem odpowiednich detergentów. Największym błędem podczas procesu mycia drewnianej podłogi, bez względu na to, czy posiada ona warstwę chroniącego lakieru, jest używanie w nadmiarze wody.

Jeśli woda przeniknie w szczeliny łączenia desek, istnieje duże ryzyko, że na naszej podłodze pojawią się nieestetyczne wybrzuszenia. Najgorszy scenariusz zakłada także pojawienie się pleśni i potrzebę zerwania podłogi, a następnie położenia nowej.

Jak dbać o podłogę olejowaną i lakierowaną?

Zanim zabierzemy się za mycie drewnianej podłogi, zwróćmy uwagę, jakich preparatów czyszczących używamy. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z uniwersalnych detergentów do podłóg na rzecz specyfików dedykowanych podłogom z drewna. Co więcej - sprawdzajmy, czy środek czyszczący przeznaczony jest do podłogi drewnianej olejowanej, czy może lakierowanej.

W przypadku parkietu lakierowanego warto również zadbać o pastowanie takiej podłogi co kilka miesięcy. Wiele detergentów oferowanych w sprzedaży zawiera w składzie m.in. wosk i poliuretan, które wzmacniają lakierowaną powierzchnię podłogi i odpowiednio ją pielęgnują.

Gdy z kolei mowa o podłodze olejowanej, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po tzw. olejo-woski, czyli specyfiki o właściwościach, jak sama nazwa już wskazuje - olejów i wosku. Aplikowanie na podłogę olejo-wosku sprawi, że na jej powierzchni powstanie niewielka, ochronna warstwa.

Do mycia drewnianej podłogi używaj dedykowanych środków czyszczących i nie przesadzaj z ilością wody
Do mycia drewnianej podłogi używaj dedykowanych środków czyszczących i nie przesadzaj z ilością wody123RF/PICSEL

Jak pozbyć się wybrzuszeń na panelach podłogowych?

Jeśli mamy do czynienia z laminowanymi panelami, a właśnie na nich najczęściej pojawiają się wybrzuszenia, należy działać błyskawicznie. Pierwszy krok polega na bardzo dokładnym osuszeniu paneli za pomocą ściereczek lub ręczników.

Następny etap to rozgrzanie żelazka, przyłożenie go do położonego na panelach ręcznika i delikatne prasowanie wybrzuszonego miejsca. Czynność wykonujmy z wyczuciem, by nie przypalić paneli. Ponadto użyjmy starego ręcznika, którego w razie przypalenia żelazkiem, bez żalu wyrzucimy do kosza.

"Ekologicznie": Dom bez chemii - soda IPLA