Ustalono, kto nie powinien jeść arbuzów. Sprawdź, czy należysz do tej grupy
Kto nie powinien objadać się arbuzami, a komu kategorycznie odradza się ich jedzenie? Mimo że te soczyste i orzeźwiające owoce są bardzo zdrowe, nie każdy może po nie sięgać. Przeciwwskazania tyczą się pewnych grup osób. Sprawdź, czy do nich należysz.
Spis treści:
Arbuz - właściwości
Arbuzy to jedne z najchętniej zjadanych w okresie letnim owoców. Są słodkie, soczyste, a przy tym świetnie gaszą pragnienie i przynoszą orzeźwienie w upalne dni. Ich miąższ zawiera około 92 proc. wody i 6 proc. cukru, a pozostałą część stanowią składniki takie jak:
- witaminy (A, E, B)
- minerały (wapń, potas, miedź, żelazo, cynk)
- białko
- błonnik
- larotenoidy
- likopen
- luteina
- zeaksantyny
- kryptoksantyny
Za sprawą tych składników arbuzy wykazują wiele prozdrowotnych właściwości:
- działają przeciwzapalnie
- neutralizują wolne rodniki
- pozytywnie oddziałują na serce, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy
- chronią komórki przed uszkodzeniami i przeciwdziałają nowotworom
- wspierają prawidłowe nawodnienie organizmu
Ponadto arbuzy są niskokaloryczne, a jednocześnie sycące. Często więc są traktowane jak alternatywa słodyczy dla osób chcących zrzucić nadmiar kilogramów. Okazuje się, że istnieją niestety pewne przeciwwskazania co do jedzenia tych owoców. Zdarzają się one rzadko, ale jednak. Kto zatem nie powinien sięgać po arbuzy?
Arbuz - przeciwwskazania
Na przestrzeni lat ustalono, że po arbuzy w dużych ilościach nie powinny sięgać osoby, które:
- mają problemy z nerkami
- ze względów zdrowotnych, muszą ograniczać potas w diecie
- pijące regularnie alkohol
Arbuzy podobnie jak inne owoce bogate w potas - np. czereśnie czy truskawki nie powinny być jedzone (szczególnie w dużych ilościach) przez osoby będące na diecie ubogopotasowej. W 100 g tych owoców znajduje się około 112 mg tego pierwiastka, a biorąc pod uwagę fakt, że arbuza spożywa się zazwyczaj w większych ilościach, ustalono takie przeciwwskazanie.
To samo tyczy się osób borykających się z niewydolnością nerek w różnym stadium - niektórym zaleca się im przyjmowanie ograniczonej ilości płynów, aby nadmiernie nie obciążać już uszkodzonych organów. Spożycie kawałka arbuza o masie 250 g to jak wypicie około 225 ml wody - czyli niepełnej szklanki.
Ponadto jedzenia arbuzów w dużych ilościach odradza się osobom, które regularnie sięgają po alkohol. Napoje wyskokowe mogą wchodzić bowiem w interakcje z likopenem, co daje szkodliwe dla wątroby połączenie.
Uczulenie na arbuza - objawy
Niekiedy zdarza się też, że po zjedzeniu arbuza obserwuje się niepokojące objawy, jak np. wysypkę na ciele czy dolegliwości od strony układu pokarmowego - m.in. wzdęcia, biegunki. W tym przypadku najpewniej będzie to nietolerancja fruktozy, a osobom, u których ją zdiagnozowano, nie zaleca się jedzenia arbuzów i innych owoców w dużych ilościach.
Ile można zjeść arbuza w ciągu dnia?
Według specjalistów ds. żywienia nie ma określonej dawki arbuza, której w ciągu dnia nie powinno się przekraczać przez zdrowe osoby. W przypadku dolegliwości trawiennych po zjedzeniu dużej ilości tego owocu można zjeść maksymalnie jeden plaster - czyli około 350 g dziennie.
Do której godziny można jeść arbuza?
Wielu dietetyków jest zdania, aby po owoce zawierające spore ilości cukrów sięgać maksymalnie do godziny 15-16. W przypadku arbuzów radzi się, aby nie spożywać ich w późnych godzinach wieczornych - u niektórych osób mogą bowiem zwiększać apetyt na wieczorne podjadanie.